Zrób coś dobrego dla planety. Areta Szpura radzi, jak być „less waste”

Jedna z najbardziej znanych młodych aktywistek w Polsce. Propaguje ekologiczny styl życia, uświadamia, że każdy z nas może zrobić coś dla ratowania planety. Wydała podręcznik, w którym w prosty i przyjazny sposób pokazuje, jak małymi krokami zmienić siebie, a w konsekwencji cały świat. O ratowaniu planety małymi krokami z Aretą Szpurą rozmawia Anna Komorowska

Jedna z najbardziej znanych młodych aktywistek w Polsce. Propaguje ekologiczny styl życia, uświadamia, że każdy z nas może zrobić coś dla ratowania planety. Wydała podręcznik, w którym w prosty i przyjazny sposób pokazuje, jak małymi krokami zmienić siebie, a w konsekwencji cały świat. O ratowaniu planety małymi krokami z Aretą Szpurą rozmawia Anna Komorowska


Nie zawsze była pani ekoaktywistką. Co pani robiła wcześniej i co sprawiło, że zdecydowała się pani na zmianę?

Od szesnastego roku życia „siedziałam” w modzie. Kiedy trzy lata temu zorientowałam się, jak bardzo skomplikowany i szkodliwy dla naszej planety jest ten biznes, zdecydowałam się odejść z branży i zaczęłam działać po dobrej stronie mocy.


Co to znaczy być „zero waste”?„Zero waste” to znaczy „zero odpadów”. Ja preferuję „less waste”, czyli „mniej odpadów”. Jest to łatwiejsze rozwiązanie na początek. Polega na zmniejszeniu ilości odpadów, które produkujemy. Mistrzowie „zero waste” osiągają wynik w postaci słoika śmieci rocznie! Mnie do tego daleko, ale dzięki małym zmianom możemy naprawdę ułatwić życie sobie i naszej planecie. A przy okazji sporo zaoszczędzić!Czy w świecie zalanym odpadami to możliwe? Na przykład jak radzić sobie z wszechobecnym plastikiem?

Wiem, on jest wszędzie. Żeby go unikać, potrzeba nowych nawyków. Trzeba zacząć brać ze sobą siatki na zakupy, butelkę wielorazową na wodę, pudełko. Unikanie centrów handlowych i dużych supermarketów też pomaga. Polecam lokalne warzywniaki i kooperatywy. Tam dużo łatwiej o ekologiczne i etyczne zakupy.
Nie da się ukryć, że nasza planeta potrzebuje pomocy. Ci, którzy chcą ją ratować, powinni przeczytać pani książkę Jak uratować świat? Czyli co dobrego możesz zrobić dla planety”.

Coraz więcej ludzi chce być „eko” i to jest wspaniałe! Niestety nie ma jednego miejsca, gdzie można znaleźć odpowiedzi na wszystkie pytania. Stąd pomysł na książkę, która jest zbiorem przeróżnych rozwiązań, które każdy z nas może wprowadzić do swojego życia małymi krokami. Naprawdę jest tego sporo!


Zachęca pani, by nawyki dotyczące ekologicznego stylu życia wprowadzać metodą „baby steps”, czyli małych kroków. W czym tkwi siła tej metody?

Trudno zmienić całe swoje życie z dnia na dzień. Trudno też wytrwać w postanowieniach, zwłaszcza jeśli jest ich bardzo dużo. Zna to chyba każdy, kto chociaż raz „przegiął” z noworocznymi postanowieniami (uśmiech). Zmienianie świata ma być fajne, więc lepiej wprowadzać dobre nawyki stopniowo, małymi kroczkami.


To jakie mogą być te trzy pierwsze kroki, dzięki którym przyczynimy się do poprawy stanu naszej planety?

Przerzućmy się na wodę z kranu! Ja piję ją od kilku lat i żyję. Najnowsze badania pokazują, że 97 proc. wody w Polsce, nawet w starych rurach, jest jak najbardziej zdatne do picia i nieraz ma lepszy skład niż ta butelkowana źródlana. Nie kupujmy czegoś, co leci za półdarmo w naszych kranach.

Druga rzecz to siatki na zakupy, takie na duże i na małe rzeczy, wszystko, żeby tylko uniknąć jednorazowego plastiku!

A po trzecie, zamawiając kawę czy drinka, pamiętajmy, aby powiedzieć: „Poproszę bez słomki!”.


Takim krokiem może być też ratowanie pszczół przez sadzenie na swoich balkonach czy w ogródkach miododajnych kwiatów. Które są przyjazne dla pszczół?

Tak! Całą listę znajdziecie na moim InstagramieAreta Szpura
– jeszcze niedawno robiła furorę w przemyśle modowym.Ubrania marki Local Heroes, której jest współzałożycielką, nosiły Rihanna, Miley Cyrus, Ellie Goulding, Kylie Jenner czy Justin Bieber. Jednak w ciągu dwóch ostatnich lat całkowicie zmieniła kierunek swoich działań. Wiedząc, jak bardzo przemysł tekstylny wpływa na produkcję odpadów na świecie, porzuciła dotychczasową działalność i skupiła się na poszukiwaniu sposobów na ratowanie planety. W tym czasie Areta Szpura została Kobietą Roku Glamour 2018, wielokrotnie udzielała wywiadów jako ekspertka w temacie ekologii i zero waste, od stycznia 2019 prowadzi swoją kolumnę Eko strefa w „Glamour”. Wraz z redakcją serwisu Noizz zapoczątkowała akcję „Tu pijesz bez słomki”. Książka jest naturalną konsekwencją jej zaangażowania i działań na forum publicznym.
Autor: Anna Komorowska Fot. Instagram