Żółć

Witam panie doktorze . Wczoraj miałam gastroskopię , wyszło dużo żółci w żołądku ,lekarz powiedział ,że to refluks żółciowy . Opuszka dwunastnicy bez zmian , oddźwiernik silnie zaczerwieniony , pobrano wycinki do badania .Przełyk prawidłowy, wpust niedomykalny w trakcie badania ,fałdy błoy śluzowej gładkie ,bez ubytków .w inwersji bez zmian , przejście do części pozaopuszkowej swobodne . Test na helicobacter dodatni . I teraz pytanie , po co te wycinki , czy mogę mieć raka? Bo lekarz mi powiedział,że jest wiele przyczyn ale może to być np dysplazja jelitowa. Dodam,że cierpię na zaparcia od zawsze i jestem osobą bardzo nerwową.

dr n. med. Maciej Świtoński

Nie może mieć Pani raka. Zaczerwienie okolicy przedodźwiernikowej to cecha stanu zapalnego błony śluzowej. Pobiera się wycinki standardowo w celu oceny stopnia nasilenia stanu zapalnego, aktywności tego stanu, obecności helicobacter pylori, zmian zanikowych błony śluzowej i ewentualnego stopnia dysplazji, czyli zniekształcenia komórek błony śluzowej. Od tych wyników można potem uzależnić nadzór gastroenterologiczny i ewentualne leczenie. Może Pani spać spokojnie. Lekarz podczas gastroskopii nie odnalazł i nie opisał żadnych zmian mogących siać niepokój onkologiczny.

dr n.  med. Maciej Świtoński

dr n. med. Maciej Świtoński

  • Specjalista chirurg
Ten lekarz udzielił 3395 porad

Od wielu lat upowszechnia wiedzę medyczną i zdrowy tryb życia. Autor telewizyjnych programów medycznych: Wyprzedzić chorobę, Co w brzuchu piszczy, Lekarz jedynki, Aleja Gwiazd na L-4. Odpowiada na pytania z zakresu chirurgii, schorzeń jamy brzusznej (żołądek, jelito grube), proktologii, niewydolności żylnej, ogólnomedyczne.

cukrzyca

Czy grozi Ci cukrzyca?

Dowiedz się więcej
bmi

Sprawdź swoje BMI

Sprawdź
zawał serca

Test ryzyka zawału

Jesteś w obszarze ryzyka?

Ta strona korzysta z plików cookies

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie.

Aby uzyskać więcej informacji kliknij tutaj.