Zespolenie żołądkowo- jelitowe

5.12.2018 r. z powodu niedrożności dwunastnicy wykonano operacje obejścia jej ( z tego co lekarz mówi połączono żołądek z jelitem cienkim). Ja wypowiedział się lekarz po wyleczeniu wrzodu mąż będzie w dwójnasób zaopatrzony. Mąż ma włożoną sodę żołądkową z której póki co wypływa co najmniej litr chyba żółci (zielonkawy płyn)- trzeciej dobie. Mam 2 pytania: 1.- czy to normalne, że pomimo upływu czasu nadal spływa soda tyle płynu. Jak długo może potrwać proces wprowadzania pokarmu doustnego? 2. Mąż w ciągu 3 tygodni przeszedł drugą operację jamy brzusznej (cięcie od pępka w górę)- w jednym miejscu- nad pepikiem wypływa jasnoróżowy, bezzapachowy płyn. Lekarz naciął szew, bo mówi, że ma wypłynąć. Mąż nie gorączkuje. a płyn pojawił się, kiedy mąż zakaszlał dość mocno. Co to może oznaczać? Proszę o odpowiedź, bo już naprawdę nie wiem co mam robić i jak pomóc mężowi.

dr n. med. Maciej Świtoński

Wykonano zespolenie żołądkowo - czcze (albo bok do boku, albo Roux - Y). Sposób połączenia żołądka z jelitem czczym (pierwsza połowa jelita cienkiego) dla Pani nie ma większego znaczenia. Nie jest niczym nadzwyczajnym zaleganie żołądkowe w opisanej ilości ok. 1000 ml treści żołądkowej we wczesnej dobie po wykonaniu zespolenia (3 doba). Rozruch górnego odcinka przewodu pokarmowego po zabiegu operacyjnym może być różnie długi. Czasami w 4 dobie po operacji zaleganie jest na tyle małe a chory oddał gazy, słyszalna jest prawidłowa perystaltyka, że można rozpocząć pojenie chorego a sondę żołądkową usunąć. W zależności od stanu chorego, wieku i chorób współistniejących powrót prawidłowej perystaltyki przewodu pokarmowego może ulec również opóźnieniu. W tej sytuacji na pewno od 4 doby powinno się włączyć całkowite żywienie pozajelitowe. Dostarczanie pokarmu choremu drogą dożylną w sytuacji, gdy żywienie drogą naturalną jest niemożliwe jest konieczne w celu dalszego prawidłowego gojenia się zespolenia oraz rany pooperacyjnej. Ustąpienie obrzęku zespolenia, które może być naturalną przyczyną zalegania treści żołądkowej we wspomnianej w liście ilości może ustąpić po kilku dniach. Czasami jest to nawet 5 - 8 dniowy okres czasu. Co, do płynu wypływającego z rany po epizodzie kaszlu, to istnieje prawdopodobieństwo podskórnego rozejścia się zeszytej powięzi mięśniowej w ranie pooperacyjnej. Można to (trochę niepoprawnie) określić podskórną ewentracją. Jeśli potwierdzi się ta przyczyna, to możliwości są dwie: albo ponownie w warunkach sali operacyjnej zeszyć od nowa ranę, albo pozostawić tak jak jest do dalszego gojenia ze świadomością wytworzenia się przepukliny w bliźnie pooperacyjnej. Wybór zależy od decyzji zespołu chirurgicznego opiekującego się chorym.

dr n.  med. Maciej Świtoński

dr n. med. Maciej Świtoński

  • Specjalista chirurg
Ten lekarz udzielił 3476 porad

Od wielu lat upowszechnia wiedzę medyczną i zdrowy tryb życia. Autor telewizyjnych programów medycznych: Wyprzedzić chorobę, Co w brzuchu piszczy, Lekarz jedynki, Aleja Gwiazd na L-4. Odpowiada na pytania z zakresu chirurgii, schorzeń jamy brzusznej (żołądek, jelito grube), proktologii, niewydolności żylnej, ogólnomedyczne.

cukrzyca

Czy grozi Ci cukrzyca?

Dowiedz się więcej
bmi

Sprawdź swoje BMI

Sprawdź
zawał serca

Test ryzyka zawału

Jesteś w obszarze ryzyka?

Ta strona korzysta z plików cookies

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie.

Aby uzyskać więcej informacji kliknij tutaj.