Zapytanie

witam, Mam problemy jelitowe , mialem robioną kolonoskopie + gastroskopie, tomograf jamy brzusznej. Nie mam biegunek, ale często czuje parcie na oddanie stolca. Przeważnie oddaje stolec około 2-4 razy dziennie. Byłem u gastroenerologa i zlecił badania : yersinia + badanie clostridium difficile 6dh , salmonella , shigella, campylobacter z kału. NIE POSIADAM BIEGUNEK, jeśli się pojawiają to bardzo rzadko raz dwa miesiące. Wiekszość badań wskazanych przez lekarza po uzyskaniu informacji w punkcie pobrań - laboratorium są dla osób z biegunkami. Bardzo proszę o informację czy wykonać badanie przy normalnym stolcu ? Moje objawy to wzdęcia, nadmierne gazy które są bardzo uciążliwe , hemoroidy 2-3 stopien, "trzeszczenie w brzuchu" , "przelewanie" w brzuchu. Z góry dziękuję za odpowiedź

dr n. med. Maciej Świtoński

Jeśli badania obrazowe (kolonoskopia, KT jamy brzusznej) nie wykazały patologii, to objawy o których Pan pisze, nie są objawami chorobowymi. Jest to wariant normy. Proponuję zwrócić uwagę na skład codziennych posiłków. Można założyć sobie coś w rodzaju dziennika spożywanych produktów. Po kilku tygodniach będzie Pan mógł wyselekcjonować te produkty żywnościowe, po których czuje się Pan relatywnie lepiej. Po wykonanych badaniach dodatkowych nie stwierdzono u Pana patologii o typie zmian nowotworowych (łagodnych i złośliwych), zapaleń swoistych i nieswoistych, zmian nienowotworowych (np. uchyłki okrężnicy). Nie można zatem łagodnych sygnałów pracy jelit odbierać jako patologii chorobowej. Ich charakter jest całkowicie czynnościowy i może być wzmacniany przez Pana status psychologiczny. Niemniej badanie na obecność clostridium difficile bez wywiadu wcześniejszej długotrwałej antybiotykoterapii, przy prawidłowym obrazie endoskopowym jelita grubego, wydaje mi się bezcelowe. Zatem korekta diety i uwolnienie się nieco od życia „w objęciach jelit”. Nie wydaje mi się, by miałby Pan mieć nierozpoznawalną w kolonoskopii, w KT jamy brzusznej i w badaniach laboratoryjnych jakąś tajemniczą chorobą przewodu pokarmowego.

dr n.  med. Maciej Świtoński

dr n. med. Maciej Świtoński

  • Specjalista chirurg
Ten lekarz udzielił 3466 porad

Od wielu lat upowszechnia wiedzę medyczną i zdrowy tryb życia. Autor telewizyjnych programów medycznych: Wyprzedzić chorobę, Co w brzuchu piszczy, Lekarz jedynki, Aleja Gwiazd na L-4. Odpowiada na pytania z zakresu chirurgii, schorzeń jamy brzusznej (żołądek, jelito grube), proktologii, niewydolności żylnej, ogólnomedyczne.

cukrzyca

Czy grozi Ci cukrzyca?

Dowiedz się więcej
bmi

Sprawdź swoje BMI

Sprawdź
zawał serca

Test ryzyka zawału

Jesteś w obszarze ryzyka?

Ta strona korzysta z plików cookies

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie.

Aby uzyskać więcej informacji kliknij tutaj.