zaostrzenie choroby c.d.

Panie Doktorze, o resource protein i resource 2.0 pytałam w odniesieniu do wrzodziejącego zapalenia jelita grubego. Objawy zaostrzenia jakie ma tata, to wzdęcia, biegunki, gazy, bóle w dolnej części brzucha i pleców. Nie toleruje surowych owoców i warzyw. Na encorton zareagował wysypką, zawrotami i bólem stawów. Po odstawieniu ustąpiły.

dr n. med. Maciej Świtoński

Nie ma przeciwwskazań. Ponadto trzeba wykonać panel badań żywieniowych. Chociażby morfologię z rozmazem, jonogram (biegunka, luźny stolec), poziom albumin, białko całkowite, trójglicerydy, cholesterol całkowity. Warto również oznaczyć poziom mocznika, kreatyniny oraz oczywiście poziom CRP. To wszystko musi ocenić gastroenterolog. Pilnie! Trzeba zadać sobie pytanie, czy nie ma wskazań do hospitalizacji i intensywnego leczenia przeciwzapalnego oraz żywieniowego. Nie widząc chorego nie mogę się precyzyjnie do planu leczenia odnieść. Leczenie żywieniowe jest bardzo ważne ale trzeba też mieć na względzie leczenie przyczynowe choroby. Zatem jutro powinna Pani udać się z tatą do swojego gastroenterologa, albo jeśli to niemożliwe zgłosić się do SOR szpitala z obsługą gastroenterologiczną w celu obiektywizacji stanu chorego.

dr n.  med. Maciej Świtoński

dr n. med. Maciej Świtoński

  • Specjalista chirurg
Ten lekarz udzielił 3466 porad

Od wielu lat upowszechnia wiedzę medyczną i zdrowy tryb życia. Autor telewizyjnych programów medycznych: Wyprzedzić chorobę, Co w brzuchu piszczy, Lekarz jedynki, Aleja Gwiazd na L-4. Odpowiada na pytania z zakresu chirurgii, schorzeń jamy brzusznej (żołądek, jelito grube), proktologii, niewydolności żylnej, ogólnomedyczne.

cukrzyca

Czy grozi Ci cukrzyca?

Dowiedz się więcej
bmi

Sprawdź swoje BMI

Sprawdź
zawał serca

Test ryzyka zawału

Jesteś w obszarze ryzyka?

Ta strona korzysta z plików cookies

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie.

Aby uzyskać więcej informacji kliknij tutaj.