Zakrzepica żyły odstrzałkowej po zabiegu usunięcia żyły odpiszczelowej wraz ze splotami żylakowymi

Jak dlugo mogą trwać dolegliwości związane z podanymi niżej objawami? W dniu 29.11.2017 wykonano u mnie wycięcia prawej żyły odpiszczelowej wraz ze splotami żylakowymi. Mimo moich 2 krotnych pytań nie zastosowano leczenia clexane, informując że przed i po zabiegu szpital nie stosuje tej firmy. Wypisano do domu z lekami p/bolowymi. Po 8 dniach wizyta kontrolna i zdjęcie szwów. Po 4 dniach pojawiły się silne dolegliwości bólowe, które uniemożliwiają mi chodzenie. Stosowałam tylko leki p/bólowe. Podczs wizyty w poradni lekarz zlecił wykonanie usg Dopplera, które potwierdziło zakrzepicę żyły odstrzałkowej. Nadal nie zastosowano leczenia typu clexane lub fraxyparyny. Otrzymałam Vessel Due F w kapsułkach 2x2 przez 10 dni a później 2x1 przez 30 dni. Od 2 dni objawy nie ustępują a do tego pojawił się duży i bolesny obrzęk ok kostki do kolana.

dr n. med. Maciej Świtoński

Heparyny drobnocząsteczkowe stosuje się głównie w leczeniu zakrzepicy żył głębokich a nie w zakrzepowym zapaleniu żył powierzchownych (a taką żyłą jest żyła odstarzałkowa). W okresie pooperacyjnym sądzę, że otrzymywała Pani Fragmin, lub Fraxiparynę. Stosuje się te leki do czasu pełnego uruchomienia chorego. Następnie po wypisie ze szpitala zaleca się kompresjoterapię. Teraz, gdy rozpoznano zakrzepowe zapalenie żyły odstarzałkowej na krótki czas trudności w poruszaniu się, gdy chory leży można włączyć do leczenia heparynę dorbnocząsteczkową, jako prewencja zakrzepicy żył głębokich a nie jako leczenie zakrzepowego zapalenia. Jeśli 70 - 80 % aktywności w ciągu dnia spędza Pani chodząc a nie leżąc i do tego stosując kompresjoterapię (pończochy z II klasą ucisku), to nie ma konieczności rozpoczęcia profilaktyki przeciwzakrzepowej stosując heparynę dorbnocząsteczkową (Clexane, Fragmin, Fraxiparine). Leczenie oparte jest o niesterydowe leki przeciwzapalne. Vessel Due F jest włączane jako profilaktyka przecizakrzepowa, W sytuacji bólu związanego z zakrzepowym zapaleniem żyły odstarzałkowej powinno się włączyć niesterydowe leki przeciwzapalne. Dodam, że leczenie heparyną drobnocząsteczkową jest zalecane w zakrzepicy żył głębokich oraz w zakrzepowym zapaleniu żył powierzchownych, gdy zakrzep jest zlokalizowany w okolicy połączenia żyły powierzchownej z dużym pniem żylnym układu głębokiego np. w okolicy ujścia żyły odpiszczelowej do żyły udowej.

dr n.  med. Maciej Świtoński

dr n. med. Maciej Świtoński

  • Specjalista chirurg
Ten lekarz udzielił 3121 porad

Od wielu lat upowszechnia wiedzę medyczną i zdrowy tryb życia. Autor telewizyjnych programów medycznych: Wyprzedzić chorobę, Co w brzuchu piszczy, Lekarz jedynki, Aleja Gwiazd na L-4. Odpowiada na pytania z zakresu chirurgii, schorzeń jamy brzusznej (żołądek, jelito grube), proktologii, niewydolności żylnej, ogólnomedyczne.

cukrzyca

Czy grozi Ci cukrzyca?

Dowiedz się więcej
bmi

Sprawdź swoje BMI

Sprawdź
zawał serca

Test ryzyka zawału

Jesteś w obszarze ryzyka?

Ta strona korzysta z plików cookies

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie.

Aby uzyskać więcej informacji kliknij tutaj.