wynik histopatologiczny

Panie doktorze, proszę o wyjaśnienie rozpoznania wyniku badania i czy należy obawiać się że nowotwór atakuje. Adenocarcinoma tubulareG2 (90%) partim mucinosum(10%).pT1N0. w odległości 10cmod proksymalnej najbliższej granicy cięcia polipowaty guz okrężnie obejmujący światło jelita na przestrzeni 10cm. Guz nacieka warstwę podśluzową sciany jelita.Czy własnie tego trzeba się obawiać!.W odległości 5cm od dystalnej granicy cięcia polip 2,5X1,5x1 cm - gruczolak z dysplazją dużego stopnia.czy to oznacza wyrok. z poważaniem Beata K.

dr n. med. Maciej Świtoński

Unikałbym określenia "wyrok". Przedstawia Pani fragment opisu pooperacyjnego badania histopatologicznego bez żadnych dodatkowych informacji o chorym, o lokalizacji guza (odbytnica? / zagięcie esiczo - odbytnicze? / esica? / zstępnica ? / zagięcie śledzionowe? / poprzecznica? / zagięcie wątrobowe? / wstępnica? / kątnica? / o rodzaju zabiegu operacyjnego, który został wykonany, o chorobach współistniejących, czy o wieku chorego. Z udostępnionych informacji wynika, że usunięto część jelita grubego z guzem o typie gruczolakoraka częściowo charakterze o śluzowym, który nacieka warstwę podśluzową ściany jelita (cecha T1). W preparacie pooperacyjnym albo nie było węzłów chłonnych, albo były ale bez obecności przerzutów nowotworowych (cecha No). Znalazł się również polip: gruczolak cewkowy z ogniskami dysplazji dużego stopnia. Reasumując wynika z tych skąpych informacji, że wycięto radykalnie zmianę nowotworową jelita grubego. Teraz konsylium onkologiczne orzeknie, czy chory kwalifikuje się do onkologicznego leczenia uzupełniającego (chemioterapia), czy pozostanie pod nadzorem onkologicznym. O rokowanie trzeba zapytać lekarz, który ma pełną wiedzę o chorym. Rokowanie jest bowiem konsekwencją zdecydowanie większej ilości cech niż sam, szczątkowy opis badania histopatologicznego.

dr n.  med. Maciej Świtoński

dr n. med. Maciej Świtoński

  • Specjalista chirurg
Ten lekarz udzielił 3371 porad

Od wielu lat upowszechnia wiedzę medyczną i zdrowy tryb życia. Autor telewizyjnych programów medycznych: Wyprzedzić chorobę, Co w brzuchu piszczy, Lekarz jedynki, Aleja Gwiazd na L-4. Odpowiada na pytania z zakresu chirurgii, schorzeń jamy brzusznej (żołądek, jelito grube), proktologii, niewydolności żylnej, ogólnomedyczne.

cukrzyca

Czy grozi Ci cukrzyca?

Dowiedz się więcej
bmi

Sprawdź swoje BMI

Sprawdź
zawał serca

Test ryzyka zawału

Jesteś w obszarze ryzyka?

Ta strona korzysta z plików cookies

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie.

Aby uzyskać więcej informacji kliknij tutaj.