Usuwanie kleszcza za pomocą strzykawki

Wypróbowałem nowy i chyba mało znany sposób bezpiecznego usuwania kleszczy - nawet przez laików. Za Waszym pośrednictwem chciałem więc go przekazać szerszej publiczności, a ponieważ nie jestem lekarzem, więc chciałem Pana prosić o opinię i ewentualne uwagi. Otóż kiedyś moja przyjaciółka powiedziała mi, że kleszcza usunęła jej siostra przy użyciu strzykawki z grubą końcówką, w której zmieścił się nieopity jeszcze kleszcz i że udało jej się to za którymś pociągnięciem tłoka. Sposób ten wymaga znacznej siły, no i kilku prób, podczas których kleszcz może wydzielać swą ślinę do rany. Aby uniknąć przynajmniej części tych wad, postanowiłem użyć do tego celu mniejszej strzykawki (najlepsza chyba o pojemności 20 ml), w której należy odciąć cienką końcówkę wraz z denkiem - tylko wykonać to równo, tuż przy denku, najwygodniej brzeszczotem, i porządnie wygładzić miejsce odcięcia. Teraz należy wcisnąć tłok do środka, objąć kleszcza otworem strzykawki, przycisnąć ją do ciała, pociągnąć za tłok do oporu i koniecznie przytrzymać w tej pozycji przez minimum 2 minuty - po tym czasie zwolnić tłok i wyrzucić zwykle uduszonego kleszcza. Miejsce po kleszczu odkazić, a w przypadku pojawienia się rumienia pilnie zgłosić się do lekarza - o tym, czy w każdym przypadku należy zgłosić się do lekarza, proszę o wypowiedź Pana Doktora. Pozdrawiam - Władysław

dr n. med. Maciej Świtoński

Pomysł nie jest nowy. Nie mam z tego typu sposobem usuwania kleszczy żadnego doświadczenia. Jednak zastosowanie w tym procesie techniki vac wydaje się zasadne. Można w tym celu użyć strzykawki Janette.

dr n.  med. Maciej Świtoński

dr n. med. Maciej Świtoński

  • Specjalista chirurg
Ten lekarz udzielił 3474 porad

Od wielu lat upowszechnia wiedzę medyczną i zdrowy tryb życia. Autor telewizyjnych programów medycznych: Wyprzedzić chorobę, Co w brzuchu piszczy, Lekarz jedynki, Aleja Gwiazd na L-4. Odpowiada na pytania z zakresu chirurgii, schorzeń jamy brzusznej (żołądek, jelito grube), proktologii, niewydolności żylnej, ogólnomedyczne.

cukrzyca

Czy grozi Ci cukrzyca?

Dowiedz się więcej
bmi

Sprawdź swoje BMI

Sprawdź
zawał serca

Test ryzyka zawału

Jesteś w obszarze ryzyka?

Ta strona korzysta z plików cookies

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie.

Aby uzyskać więcej informacji kliknij tutaj.