Trzustka

Dzień dobry. Jakie dolegliwości i objawy swiadcza o wczesnych chorobach trzustki ?Ból z prawej czy lewej strony? Silny czy tez niewielki ale długotrwały? Po posiłku czy też niezależnie od niego? Jak odróżnić bole chorobowe od tych na tle nerwowym ?

dr n. med. Maciej Świtoński

O jakich chorobach trzustki myślimy? Jeśli o raku trzustki, to wczesna postać nie daje widocznych objawów, stąd rak trzustki najczęściej rozpoznawany, gdy jest już bardzo zaawansowany. Jeśli jest to guz zlokalizowany w głowie trzustki, to dominować będzie żółtaczka a w późniejszym okresie również objawy niedrożności górnego odcinka przewodu pokarmowego (wymioty). Z czasem dojdzie do spadku masy ciała, niedokrwistości i wyniszczenia. Może pojawić się ciągły ból w nadbrzuszu. Mówimy jednak o procesie zaawansowanym. W przypadku ostrego zapalenia trzustki objawy są nagłe i nie można ich przeoczyć. Pojawia się ciągły silny ból w nadbrzuszu. Chory zaczyna wymiotować. Brzuch jest wzdęty i bolesny podczas badania przedmiotowego. Może temu towarzyszyć żółtaczka. Mogą pojawić się zaburzenia gospodarki węglowodanowej pod postacią podwyższonego poziomu glukozy w surowicy krwi lub jego obniżenia. Objawy podobne do objawów choroby nowotworowej, tyle że pojawiające i rozwijające się bardzo gwałtownie. Bóle jamy brzusznej będące maską zaburzeń psychoneurogennych pojawiają się w okresie wzmożonego napięcia emocjonalnego. Są ciągłe i w zasadzie są jedyną izolowaną dolegliwością. Pomijając całą symptomatologię, która może wydać się trudna do interpretacji warto wiedzieć, że można uzyskać sporą korzyść zdrowotną wykonując 1 x do roku USG jamy brzusznej.

dr n.  med. Maciej Świtoński

dr n. med. Maciej Świtoński

  • Specjalista chirurg
Ten lekarz udzielił 3463 porad

Od wielu lat upowszechnia wiedzę medyczną i zdrowy tryb życia. Autor telewizyjnych programów medycznych: Wyprzedzić chorobę, Co w brzuchu piszczy, Lekarz jedynki, Aleja Gwiazd na L-4. Odpowiada na pytania z zakresu chirurgii, schorzeń jamy brzusznej (żołądek, jelito grube), proktologii, niewydolności żylnej, ogólnomedyczne.

cukrzyca

Czy grozi Ci cukrzyca?

Dowiedz się więcej
bmi

Sprawdź swoje BMI

Sprawdź
zawał serca

Test ryzyka zawału

Jesteś w obszarze ryzyka?

Ta strona korzysta z plików cookies

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie.

Aby uzyskać więcej informacji kliknij tutaj.