Technika operacyjna usuwania zrostow

Witam, Czeka mnie odtworzenie ciągłości jelita po operacji Hartmanna. Mam stwierdzone znaczne przewężenie jelita cienkiego spowodowane prawdopodobnie zrostami po zapaleniu otrzewnej. Jaka technika uwalniania zrostow jest najkorzystniejsza? Elektronarzędzia czy nożyczki? Zdania chirurgów, z którymi rozmawiałam są podzielone

dr n. med. Maciej Świtoński

Dla chorego nie ma żadnego znaczenia w jaki sposó chirurg preparuje kelita w polu operacyjnym. Narzędzi używa się w zależności od sytuacji w polu operacyjnym. Raz wygodniej jest użyć cięcia diatermicznego a raz nożyczek. Szczegół techniczny nie będący sednem likwidacji stomii jelitowej i oddtworzenia ciągłości przewodu pokarmowego. Operujący chirurg dobiera technikę najlepszą doa zastanych warunków w polu operacyjnym. Tam gdzie uwolnienie zrostu za pomocą diatermy będzie groziło termiczną perforacją jelita użyje nożyczek albo po prostu rozpreparuke zrost palcami. Jeśli odnalezione zostanie zniekształcone, przewężone jelito a w wywiadzie chorobowym była informacja o nawracsjących epizodach niedrożności przepuszczającej przewodupokarmowego, to być może zajdzie konieczność odcinkowej resekcji jelita (dotyczy to jelita cienkiego). Wariantów może być nieskończenie wiele. Podsumowując: chirurg wykona soją pracę w najlepszy możliwy sposób a szczegóły jego techniki operacyjnej nie powinny mieć znaczenia dla chorego. Ważny jest finał.

dr n.  med. Maciej Świtoński

dr n. med. Maciej Świtoński

  • Specjalista chirurg
Ten lekarz udzielił 3121 porad

Od wielu lat upowszechnia wiedzę medyczną i zdrowy tryb życia. Autor telewizyjnych programów medycznych: Wyprzedzić chorobę, Co w brzuchu piszczy, Lekarz jedynki, Aleja Gwiazd na L-4. Odpowiada na pytania z zakresu chirurgii, schorzeń jamy brzusznej (żołądek, jelito grube), proktologii, niewydolności żylnej, ogólnomedyczne.

cukrzyca

Czy grozi Ci cukrzyca?

Dowiedz się więcej
bmi

Sprawdź swoje BMI

Sprawdź
zawał serca

Test ryzyka zawału

Jesteś w obszarze ryzyka?

Ta strona korzysta z plików cookies

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie.

Aby uzyskać więcej informacji kliknij tutaj.