szkodliwe związki chemiczne

Wiem, że to nie Pana dziedzina, ale nie wiem gdzie uzyskać wiarygodne informacje. Ma w domu kilkadziesiąt kremów i balsamów. Dobrej jakości. Oryginalnie zamkniętych i przechowywanych w temperaturze 10-15 stopni. Niestety, 2 - 3 lata po terminie ważności. Czy mogę ich używać? Nie uczulają, co sprawdzałam na fragmencie skóry. Czy pomimo tego związki chemiczne w takich kosmetykach mogą być szkodliwe?

dr n. med. Maciej Świtoński

Termin ważności jest terminem ważności. Nie wolno stosować żadnych produktów, które oddziałują na ludzki organizm po upłynięciu dedykowanego im terminu ważności. Jest to żelazna zasada, której łamanie może zakończyć się tragicznie. Zatem poza dyskusją pozostaje odpowiedź "nie" na pytanie, czy można się do niej nie stosować.

dr n.  med. Maciej Świtoński

dr n. med. Maciej Świtoński

  • Specjalista chirurg
Ten lekarz udzielił 3209 porad

Od wielu lat upowszechnia wiedzę medyczną i zdrowy tryb życia. Autor telewizyjnych programów medycznych: Wyprzedzić chorobę, Co w brzuchu piszczy, Lekarz jedynki, Aleja Gwiazd na L-4. Odpowiada na pytania z zakresu chirurgii, schorzeń jamy brzusznej (żołądek, jelito grube), proktologii, niewydolności żylnej, ogólnomedyczne.

cukrzyca

Czy grozi Ci cukrzyca?

Dowiedz się więcej
bmi

Sprawdź swoje BMI

Sprawdź
zawał serca

Test ryzyka zawału

Jesteś w obszarze ryzyka?

Ta strona korzysta z plików cookies

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie.

Aby uzyskać więcej informacji kliknij tutaj.