stres a infekcje

Doktorze, nie jest Pan ginekologiem, ale zapytam. Czy stres może być jedyną przyczyną infekcji intymnych? Zero seksu. Żadnych antybiotyków. Pierwszy raz, to zmiana pracy, dużo stresu i infekcja grzybicza (pomógł itrax). Drugi raz, to teraz intensywna praca, dużo nerwów i znowu się zaczyna. Proszę o odpowiedź.

dr n. med. Maciej Świtoński

Stres nie powoduje infekcji zewnętrznych narządów płciowych ani żadnych innych zakażeń zlokalizowanych w innych miejscach anatomicznych ludzkiego ciała. Zakażenia są konsekwencją kolonizacji danej okolicy przez patogeny (wirusy, bakterie, grzyby, pasożyty). Infekcje zewnętrznych narządów płciowych w szczególności u kobiet nie są zjawiskiem rzadkim z racji bliskości ujścia cewki moczowej oraz z racji na bliskość szpary odbytu. Czasami trudność w utrzymaniu higieny osobistej sprzyja tego typu miejscowym zakażeniom.

dr n.  med. Maciej Świtoński

dr n. med. Maciej Świtoński

  • Specjalista chirurg
Ten lekarz udzielił 3395 porad

Od wielu lat upowszechnia wiedzę medyczną i zdrowy tryb życia. Autor telewizyjnych programów medycznych: Wyprzedzić chorobę, Co w brzuchu piszczy, Lekarz jedynki, Aleja Gwiazd na L-4. Odpowiada na pytania z zakresu chirurgii, schorzeń jamy brzusznej (żołądek, jelito grube), proktologii, niewydolności żylnej, ogólnomedyczne.

cukrzyca

Czy grozi Ci cukrzyca?

Dowiedz się więcej
bmi

Sprawdź swoje BMI

Sprawdź
zawał serca

Test ryzyka zawału

Jesteś w obszarze ryzyka?

Ta strona korzysta z plików cookies

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie.

Aby uzyskać więcej informacji kliknij tutaj.