RTG klatka piersiowa PA

Dzień Dobry, Panie Doktorze odebrałam wynik rtg: płuca bez zagęszczeń miąższowych. Aorta i serce w normie. Niewielkie zmiany nieżytowe w dolnych przyśrodkowych polach płucnych. Przepona i Kąty p-ż wolne. Proszę o interpretację mojego wyniku i odpowiedź, co może być przyczyną tych zmian nieżytowych. Dodam, że ostatnio nie chorowałam, nie mam kaszlu w ciągu dnia, nie palę, nic nie odczuwam, jedynie to jak położę się spać po około 10 minutach musze kaszlnąć jeden raz. Dziękuję z góry za odpowiedź. Czytelniczka

dr n. med. Maciej Świtoński

Z jakiego powodu zlecono wykonanie zdjęcia klatki piersiowej? Opisane subiektywne drobne zmiany mogą nic nie znaczyć. Wszystko zależy od tego na, co skarży się osoba badana. Jeśli nie ma żadnych objawów chorób płuc a zdjęcie wykonano z innych powodów niż problemy z układem oddechowym, to pozostaje jedynie obserwacja. Najbliższy prawdy będzie lekarz, który skierował Panią na to badanie.

dr n.  med. Maciej Świtoński

dr n. med. Maciej Świtoński

  • Specjalista chirurg
Ten lekarz udzielił 3474 porad

Od wielu lat upowszechnia wiedzę medyczną i zdrowy tryb życia. Autor telewizyjnych programów medycznych: Wyprzedzić chorobę, Co w brzuchu piszczy, Lekarz jedynki, Aleja Gwiazd na L-4. Odpowiada na pytania z zakresu chirurgii, schorzeń jamy brzusznej (żołądek, jelito grube), proktologii, niewydolności żylnej, ogólnomedyczne.

cukrzyca

Czy grozi Ci cukrzyca?

Dowiedz się więcej
bmi

Sprawdź swoje BMI

Sprawdź
zawał serca

Test ryzyka zawału

Jesteś w obszarze ryzyka?

Ta strona korzysta z plików cookies

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie.

Aby uzyskać więcej informacji kliknij tutaj.