Pytanie o bóle brzucha

Czy podwyższona kalprotektyna wynik 92,8 przy prawidłowym obrazie tk jamy brzusznej (czyli inne narządy w porządku) zawsze oznacza nieswoistą chorobę zapalenie jelit? Główny objaw bóle brzucha. Czy tez może być inna przyczyna ? Co mnie teraz czeka? Jakie badania?

dr n. med. Maciej Świtoński

Poziom kalprotektyny podany w liście jest traktowany jako słabo dodatni. Może wynikać z nie mających znaczenia klinicznego zmian zapalnych w przewodzie pokarmowym. Może też tego stanu zapalnego nie być. Ponadto istotne jest jakie chory ma dolegliwości. Leczy się chorego a nie wyniki badań. Zaleca sisię w takich sytuacjach obserwację i ewentualną powtórkę badania za 8 tygodni. W zależności os objawów jeśli nie miała Pani wykonanej kolonoskopii, to czy należy ją wykonać powinien zadecydować o tym gastroenterolog.

dr n.  med. Maciej Świtoński

dr n. med. Maciej Świtoński

  • Specjalista chirurg
Ten lekarz udzielił 3476 porad

Od wielu lat upowszechnia wiedzę medyczną i zdrowy tryb życia. Autor telewizyjnych programów medycznych: Wyprzedzić chorobę, Co w brzuchu piszczy, Lekarz jedynki, Aleja Gwiazd na L-4. Odpowiada na pytania z zakresu chirurgii, schorzeń jamy brzusznej (żołądek, jelito grube), proktologii, niewydolności żylnej, ogólnomedyczne.

cukrzyca

Czy grozi Ci cukrzyca?

Dowiedz się więcej
bmi

Sprawdź swoje BMI

Sprawdź
zawał serca

Test ryzyka zawału

Jesteś w obszarze ryzyka?

Ta strona korzysta z plików cookies

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie.

Aby uzyskać więcej informacji kliknij tutaj.