Przepuklina okołopępkowa pooperacyjna

Witam. Mam stwierdzoną przepuklinę okołopępkową w wyniku przebytej laparoskopii usunięcia pęcherzyka żółciowego, która miała miejsce zaledwie 4,5 tygodnia temu. Proszę o informację: 1) czy przepuklina 16 x 11 x 25 mm, wrota szer. 8 mm, bez cech uwięźnięcia, powiększająca swoją objętość przy kaszlu, bez uwypuklenia się tkanki sieci jelitowej - teoretycznie może kwalifikować się do wszycia siatki? 2) ile czasu najbezpieczniej odczekać od laparoskopii usunięcia pęcherzyka żółciowego, by zoperować przepuklinę. 3) ile kilogramów mogę dźwigać (jeśli zajdzie konieczność), czy podnoszenie sporadyczne dzieci waga 16-18 kg, może wpłynąć negatywnie na przepuklinę? 4) dlaczego powstała ta przepuklina? Błąd podczas zszywania przy cholecystektomii? Czy wpływ na to mogą być przebyte przeze mnie ciąże (4 i 6 lat temu), które dodatkowo mogły osłabić moje powłoki brzuszne? Dziękuję.

dr n. med. Maciej Świtoński

Na tym etapie nie można mówić o przepuklinie. Musi się wykształcić worek przepuklinowy, żeby zmianę można było zakwalifikować do przepukliny. 1. O tym decyduje operator. Mała przepuklina może być zszyta techniką Mayo bez użycia siatki. 2. Nie wcześniej niż za 6 miesięcy. O ile potwierdzi się rozpoznanie przepukliny. 3. Może Pani sporadycznie podnosić dzieci. 4. Możliwość powstania rozejścia się podskórnego zaszytego po laparoskopii pierścienia pępkowego istnieje zawsze. Wpływa na to wiele czynników. Jest to m.in. gorsza jakość kolagenu budującego ścianę jamy brzusznej, otyłość, choroby współistniejące.

dr n.  med. Maciej Świtoński

dr n. med. Maciej Świtoński

  • Specjalista chirurg
Ten lekarz udzielił 3476 porad

Od wielu lat upowszechnia wiedzę medyczną i zdrowy tryb życia. Autor telewizyjnych programów medycznych: Wyprzedzić chorobę, Co w brzuchu piszczy, Lekarz jedynki, Aleja Gwiazd na L-4. Odpowiada na pytania z zakresu chirurgii, schorzeń jamy brzusznej (żołądek, jelito grube), proktologii, niewydolności żylnej, ogólnomedyczne.

cukrzyca

Czy grozi Ci cukrzyca?

Dowiedz się więcej
bmi

Sprawdź swoje BMI

Sprawdź
zawał serca

Test ryzyka zawału

Jesteś w obszarze ryzyka?

Ta strona korzysta z plików cookies

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie.

Aby uzyskać więcej informacji kliknij tutaj.