Prosba o interpretacje wynikow

Badania zrobilem po diagnozie raka pluc u ojca (obecnie po resekcj 1 lewego plata). W rodzinie mam historie raka(od strony mamy: dziadek rak przelyku, babcia kobiece, wujek rak srodpiersia | od strony ojca: dziadek rak jelita grubego z przerzytami na trzustke, tato rak pluca) poniekad jest to profilaktyka oraz chec upewnienia sie ze nic zlego sie nie dzieje. Mezczyzna, 38 lat, 172 cm, 92.5kg, pale 10-15 papierosow dziennie RTG klatki piersiowej zrobiony 2 lata temu, bez zmian chorobowych. Lekarz nie diagnozuje mnie w kierunku zadnej choroby, zrobilem badania polecone mi kiedys przez lekarza(przekrojowka, jedyne czego nie zdazylem zrobic z listy to USG jamy brzusznej). Co do objawow czasem zakluje mnie po lewej stronie pod zebrami, czasem po prawej stronie, zdazalo sie uczucie pelnosci po lewej stronie pod zebrami (jakby cos bylo napuchniete), do tego dochodzi czasami bol plecow (okolice ledzwiowe, czasem, lewa lopatka lub miedzy lopatkami) mozliwe jest ze to sa bole ze wzgledu na siedzacy tryb mojej pracy (pracuje w IT i siedze dziennie 12-13h a malo cwicze), nie sa to bole silne. Dodatkowo czesc moich symptomow moze byc spowodowana ze stresem z powodu zdrowia ojca. To wlasnie po zdjagnozowaniu ojca mialem epizod gdzie zrobilo mi sie duszno i slabo, oblal zimny pot a serce w momenci wskoczylo na 165 uderzen na minute. Mieszkam w Anglii. Wizyta bedzie u normalnego GP (odpowiednik lekarza rodzinnego).

dr n. med. Maciej Świtoński

Rak płuca jest rakiem w 90% spowodowanym paleniem papierosów. Objawy, o których Pan pisze nie mają charakteru objawów alarmowych. Są objawami psychogennymi. Ponadto w I stopniu pokrewieństwa nie występuje w Pana rodzinie nowotwór będący nowotworem dziedzicznym. W chwili obecnej jedyne, co może Pan uczynić w ramach profilaktyki onkologicznej, to bezwzględnie i natychmiastowe rzucenie palenia papierosów!!!!! Po 50 roku życia warto wykonać kolonoskopię. USG oczywiście warto zrobić przy nadarzającej się okazji. Aktywność fizyczna, unikanie epizodów upojeń alkoholowych, rzucenie palenia papierosów, utrzymywanie prawidłowej masy ciała - to wrogowie nowotworów. Na obecnym etapie życia i przy takim wywiadzie rodzinnym to jedyna i najlepsza profilaktyka onkologiczna!

dr n.  med. Maciej Świtoński

dr n. med. Maciej Świtoński

  • Specjalista chirurg
Ten lekarz udzielił 3209 porad

Od wielu lat upowszechnia wiedzę medyczną i zdrowy tryb życia. Autor telewizyjnych programów medycznych: Wyprzedzić chorobę, Co w brzuchu piszczy, Lekarz jedynki, Aleja Gwiazd na L-4. Odpowiada na pytania z zakresu chirurgii, schorzeń jamy brzusznej (żołądek, jelito grube), proktologii, niewydolności żylnej, ogólnomedyczne.

cukrzyca

Czy grozi Ci cukrzyca?

Dowiedz się więcej
bmi

Sprawdź swoje BMI

Sprawdź
zawał serca

Test ryzyka zawału

Jesteś w obszarze ryzyka?

Ta strona korzysta z plików cookies

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie.

Aby uzyskać więcej informacji kliknij tutaj.