Powiększone węzły chłonne

Witam! Od około miesiąca mam powiększone węzły chłonne na szyi i pod żuchwą. Zostały one wykryte podczas wizyty u lekarza rodzinnego. Doktor zleciła mi badania krwi - OB, CRP, ALT, glukozę w osoczu, Morfologię krwi z rozmazem, TSH oraz RF. wszystkie wyszły w normie. Zalecono mi obserwację węzłów. Za kilka dni powróciłam do lekarza rodzinnego z infekcją gardła, przypisany mi został 3-dniowy antybiotyk który pomógł na chorobę, ale nie na węzły chłonne. Dzień po skończonym antybiotyku poszłam zrobić ponownie badania krwi, jednak prywatnie. Wszystkie te same + LDH. Wszystko znów w normie, oprócz OB które podniosło się do 13 ( w pierwszych badaniach było 6 ). Zaniepokojona tym faktem (po mimo, że wiem, że mogło być one podniesione od infekcji) poszłam prywatnie do onkologa. Pani doktor delikatnie mówiąc mnie zbyła, mówiąc, że nic mi nie jest i mam zacząć sobie szukać innego zajęcia niż bieganie po lekarzach. Nie poddając się wykonałam również RTG klatki piersiowej - wszystko w porządku. Zrobiłam również USG węzłów chłonnych, doktor powiedział, iż są one odczynowe, mają prawidłowe ukrwienie oraz widoczną wnękę i nie powinny być groźne. Największe podżuchwowe o wymiarach 12x7mm oraz 9x4mm. Kilka innych drobnych poniżej 10mm. Z wynikami udałam się ponownie do lekarza rodzinnego, który nadal twierdzi, iż nie ma się czym martwić, ale dał mi antybiotyk 7 dniowy który powinien pomóc przy zniwelowaniu powiększonych guzków. Niestety jestem w trakcie brania i nie czuje wyraźnej różnicy ... Ponad to chciałabym dodać, że miewam stany podgorączkowe (max 37,2), czasem pocę się w nocy i wydaje mi się, że skóra swędzi mnie bardziej niż zwykle. Zdaje mi się również, iż po wypiciu alkoholu węzły bardzo mnie bolą. Węzły dają się przesuwać względem podłoża. prawa strona szyi bardzo mnie boli cały czas ... nie wiem już co powinnam zrobić, lekarz stanowczo odmawia skierowania na biopsję. Czy to może być chłoniak? Muszę niestety również nadmienić, że stwierdzono u mnie nerwicę i hipochondrię, ale wiadomo, że lepiej dmuchać na zimne ... Co powinnam zrobić w takiej sytuacji ? Strasznie się stresuje ...

dr n. med. Maciej Świtoński

Z prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością wyczuwalne węzły chłonne mają charakter wtórny do infekcji górnych dróg oddechowych. Świadczy o tym wywiad chorobowy, badania laboratoryjne oraz badanie obrazowe. Nie można popadać w sferę urojeń. W chwili obecnej nie ma absolutnie żadnych podstaw by ulec karcinofobii.

dr n.  med. Maciej Świtoński

dr n. med. Maciej Świtoński

  • Specjalista chirurg
Ten lekarz udzielił 3463 porad

Od wielu lat upowszechnia wiedzę medyczną i zdrowy tryb życia. Autor telewizyjnych programów medycznych: Wyprzedzić chorobę, Co w brzuchu piszczy, Lekarz jedynki, Aleja Gwiazd na L-4. Odpowiada na pytania z zakresu chirurgii, schorzeń jamy brzusznej (żołądek, jelito grube), proktologii, niewydolności żylnej, ogólnomedyczne.

cukrzyca

Czy grozi Ci cukrzyca?

Dowiedz się więcej
bmi

Sprawdź swoje BMI

Sprawdź
zawał serca

Test ryzyka zawału

Jesteś w obszarze ryzyka?

Ta strona korzysta z plików cookies

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie.

Aby uzyskać więcej informacji kliknij tutaj.