poszerzony przewód Wirsunga

Dzień dobry. Mój tata ma niewielką przepuklinę przy pępku i w celu jej zbadania udał się na USG. Wszystko z nią jest ok, natomiast zaniepokoiła trzustka, która w obrazie USG została tak opisana: "pole trzustkowe trudno dostępne, w jego obrębie tubularna struktura, sugerująca znacznie poszerzony przewód Wirsunga (do 11mm), który w okolicy głowy dochodzi do obszaru sugerującego TU ok. 37x27mm, następnie widoczny jest obszar płynowy ok. 28mm, uchodzący w okolicy XII-cy. Obraz trudny do interpretacji - do pilnej diagnostyki TK i gastroskopii.". Tata jest umówiony na gastroskopie za kilka dni. Czy na podstawie opisu jest Pan doktor w stanie stwierdzić, co to może być? Dodam, że tata nie ma żadnych objawów bólowych i innych.

dr n. med. Maciej Świtoński

Nie. Po to właśnie konieczne jest wykonanie dalszej diagnostyki w celu próby postawienia właściwego rozpoznania. Trzeba zacząć faktycznie od KT jamy brzusznej a następnie badanie EUS, czyli endoultrasonografia (badanie polega na połączeniu dwóch metod badawczych gastroskopii i ultrasonografii). W przypadku dalszego braku odpowiedzi może być konieczne wykonanie MRI jamy brzusznej a w końcu laparoskopii diagnostycznej. Guzy trzustki są szczególnie trudne do diagnostyki.

dr n.  med. Maciej Świtoński

dr n. med. Maciej Świtoński

  • Specjalista chirurg
Ten lekarz udzielił 3463 porad

Od wielu lat upowszechnia wiedzę medyczną i zdrowy tryb życia. Autor telewizyjnych programów medycznych: Wyprzedzić chorobę, Co w brzuchu piszczy, Lekarz jedynki, Aleja Gwiazd na L-4. Odpowiada na pytania z zakresu chirurgii, schorzeń jamy brzusznej (żołądek, jelito grube), proktologii, niewydolności żylnej, ogólnomedyczne.

cukrzyca

Czy grozi Ci cukrzyca?

Dowiedz się więcej
bmi

Sprawdź swoje BMI

Sprawdź
zawał serca

Test ryzyka zawału

Jesteś w obszarze ryzyka?

Ta strona korzysta z plików cookies

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie.

Aby uzyskać więcej informacji kliknij tutaj.