Marskość wątroby po wzwC a operacja przepulliny.

Panie Doktorze moja mama choruje na marskośc wątroby po wzw C z powodu zakrzepicy żyły wrotnej nie może mieć przeszczepu. Boryka się także z innymi problemami około chorobowymi np. przepukliną brzuszną już raz operiwaną w wyniku uwięźnięcia. Mama ma wode w brzuchu ale stara się ją niwelować. Moje pytanie czy możliwa jest operacją takiej przepukliny bez sytuacji ratowania życia? Oczywiście biorac po uwagę małoplytkowość....Będe wdzięczna za odpowiedź. Pozdrawiam. Magda

dr n. med. Maciej Świtoński

Operacja, jak każda procedura lecznicza musi przynieść choremu korzyść. W przypadku wodobrzusza w przebiegu marskości wątroby przepuklina ma znaczenie marginalne. Pomijając wątpliwy efekt finalny i bardzo wysokie prawdopodobieństwo nawrotu, to z oczywistych względów taka planowa operacja nie ma sensu. Nie przyniesie korzyści chorej a jedynie narazi ją na skrócenie życia. Tacy chorzy są kwalifikowani do operacji jedynie ze wskazań życiowych.

dr n.  med. Maciej Świtoński

dr n. med. Maciej Świtoński

  • Specjalista chirurg
Ten lekarz udzielił 3448 porad

Od wielu lat upowszechnia wiedzę medyczną i zdrowy tryb życia. Autor telewizyjnych programów medycznych: Wyprzedzić chorobę, Co w brzuchu piszczy, Lekarz jedynki, Aleja Gwiazd na L-4. Odpowiada na pytania z zakresu chirurgii, schorzeń jamy brzusznej (żołądek, jelito grube), proktologii, niewydolności żylnej, ogólnomedyczne.

cukrzyca

Czy grozi Ci cukrzyca?

Dowiedz się więcej
bmi

Sprawdź swoje BMI

Sprawdź
zawał serca

Test ryzyka zawału

Jesteś w obszarze ryzyka?

Ta strona korzysta z plików cookies

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie.

Aby uzyskać więcej informacji kliknij tutaj.