Krwiak po operacji a heparyna

Panie Doktorze, Jestem 13 dni po operacji wycięcia macicy przezpochwowo. Czuje się słabo, boli w miejscu szwu, wczoraj byłam na przedwczesnej kontroli z powodu bólu i okazało się ze mam wewnątrz krwiaka ok 3-4 cm. Mam czekać aż się wchłonie. Po operacji przez 9 dni brałam Clexane z powodu trombofilii V Leiden. Zapomniałam wczoraj zapytać lekarza, czy nie powinnam brać zastrzyków przeciwzakrzepowych z powodu Trombofilii - zapomnieliśmy o tym i ja i lekarz (mam w domu Fraxiparyne 0,3). Czy przy krwiaku wew i Trombofilii heparyna jest wskazana czy zakazana? Z góry dziękuje Beata

dr n. med. Maciej Świtoński

Krwiak jest niewielki. Będzie ulegał powolnemu wchłanianiu. Co oczywiste i Pani również o tym wie doskonale, że V Leiden promuje zakrzepicę żył głębokich w przebiegu pooperacyjnym. Żeby zdecydować, czy powinna Pani jeszcze stosować dawki profilaktyczne heparyny drobnocząstczkowej w 13 dobie po operacji powinno się mieć więcej danych. Czy była to operacja onkologiczna? (rak szyjki macicy?). Czy w chwili obecnej 80% swojej aktywności w ciągu dnia spędza Pani w pozycji leżącej, czy też jest Pani w pełni uruchomiona? Czy ma Pani rozpoznaną przewlekłą chorobę żylną? Jeśli jest Pani w pełni uruchomiona a operacja nie była przeprowadzona z powodu nowotworu złośliwego i nie ma Pani przewlekłej choroby żylnej (np. żylaków kończyn dolnych), to aktualnie można zaprzestać podawania heparyny drobnocząsteczkowej. Jednak decyzji nie można podejmować przez portal internetowy. Musi Pani udać się do lekarza, który Panią operował. Po badaniu lekarskim podejmie on ostateczną decyzję, czy konieczne jest wydłużenie profilaktyki przeciwzakrzepowej.

dr n.  med. Maciej Świtoński

dr n. med. Maciej Świtoński

  • Specjalista chirurg
Ten lekarz udzielił 3121 porad

Od wielu lat upowszechnia wiedzę medyczną i zdrowy tryb życia. Autor telewizyjnych programów medycznych: Wyprzedzić chorobę, Co w brzuchu piszczy, Lekarz jedynki, Aleja Gwiazd na L-4. Odpowiada na pytania z zakresu chirurgii, schorzeń jamy brzusznej (żołądek, jelito grube), proktologii, niewydolności żylnej, ogólnomedyczne.

cukrzyca

Czy grozi Ci cukrzyca?

Dowiedz się więcej
bmi

Sprawdź swoje BMI

Sprawdź
zawał serca

Test ryzyka zawału

Jesteś w obszarze ryzyka?

Ta strona korzysta z plików cookies

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie.

Aby uzyskać więcej informacji kliknij tutaj.