Wyniki po kontrolnej tomografii

Co oznacza wniosek po kontrolnej tomografii wykonanej 4 miesiące później? W pierwszym badaniu: w szczycie płuca prawego pojedynczy mikroguzek 3mm. Badanie drugie: w obraz pól płucnych i mikroguzka w szczycie płuca prawego stabilny. Dziękuję i pozdrawiam

dr n. med. Maciej Świtoński

Oznacza to, co opisano – stabilny guzek w szczycie płuca – zmiana taka sama, jak w badaniu poprzednim (ten sam kształt i wielkość guzka oraz ten sam charakter). Opisywany guzek jest na tyle mały, że radiolog nie może ocenić, czym on jest. Interpretacja i decyzje terapeutyczne są w rękach lekarza, który prowadzi diagnostykę i leczenia chorego. Badania obrazowe są tylko badaniami dodatkowymi. Dopiero w połączeniu z badaniami podmiotowym i przedmiotowym chorego stanowią cenne uzupełnienie diagnostyki i terapii.

dr n.  med. Maciej Świtoński

dr n. med. Maciej Świtoński

  • Specjalista chirurg
Ten lekarz udzielił 3489 porad

Od wielu lat upowszechnia wiedzę medyczną i zdrowy tryb życia. Autor telewizyjnych programów medycznych: Wyprzedzić chorobę, Co w brzuchu piszczy, Lekarz jedynki, Aleja Gwiazd na L-4. Odpowiada na pytania z zakresu chirurgii, schorzeń jamy brzusznej (żołądek, jelito grube), proktologii, niewydolności żylnej, ogólnomedyczne.

cukrzyca

Czy grozi Ci cukrzyca?

Dowiedz się więcej
bmi

Sprawdź swoje BMI

Sprawdź
zawał serca

Test ryzyka zawału

Jesteś w obszarze ryzyka?

Ta strona korzysta z plików cookies

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie.

Aby uzyskać więcej informacji kliknij tutaj.