kolonoskopia

Bardzo dziękuje za wcześniejszą, szybką odpowiedź. Tak jak Pan jednak powiedział podałem za mało informacji, dlatego chciałem dokładnie opisać mój przypadek. Problem zaczął się w styczniu, gdy trafiłem na sor. Diagnoza: zapalenie wyrostka robaczkowego, 11mm w usg, crp = 67,1. Dostałem antybiotyk i inne leki na 2 tygodnie. Kolejny "atak" miałem pod koniec lutego, wylądowałem na sor, diagnoza: zapalenie węzłów chłonnych krezki. Antybiotyk na kilka dni. Kolejny atak miałem na początku maja, brzuch bolał strasznie, wezwałem karetkę. Po badaniach na sorze zostałem wypuszczony do domu z antybiotykiem na 2 tyg. Diagnoza: podejrzenie IBS, crp=27,8. Trafiłem później do gastroenterologa, który podejrzewał dalej wyrostek, zostałem skierowany na badanie TK. W wynikach wyszło: wyrostek położony zakątniczo, pogrubiały 11mm, o intensywnie wzmacniającej ścianie. Z tym badaniem zostałem skierowany do szpitala, a tam stwierdzono, że trzeba zrobić dalszą diagnostykę w kierunku choroby L-C. Zrobiłem badanie enterografii MR, z którego wniosek brzmiał: Obraz może odpowiadać zmianom zapalnym w zakresie błony śluzowej jelita krętego, jednak w różnicowaniu należy uwzględnić inną przyczynę zmian niż L-C. Uwidoczniono także intensywne wzmocnienie wyrostka robaczkowego, ale nie stwierdza się aktywnego zapalenia. Następnie miałem robioną kolonoskopię w której obrazowo wszystko było w porządku, żadnych zmian. Przy kolejnym bólu brzucha, pojechałem na sor i usunięto mi laparaskopowo wyrostek robaczkowy. Był on poszerzony, wypełniony śluzem, zwłókniały. Badanie hist-pato. z kolonoskopii odebrałem dopiero po usunięciu wyrostka i tam właśnie wynik był: ileitis chronica. Konsultowałem już to z gastroenterologiem, który ocenił, że mogę cierpieć na dysbioze jelit spowodowaną częstymi kuracjami antybiotykiem i że stan zapalny w błonie śluzowej jelit jest związany z usuniętym wyrostkiem. Dodam tylko że około 2 tyg po usunięciu wyrostka odczuwam bóle w brzuchu, jelitach, dziwne odgłosy, lekkie przelewanie itd, o zmiennym natężeniu. Jak Pan Doktor mysli, czy ostateczna diagnoza jest słuszna, czy może jednak trzeba myśleć o dalszej diagnostyce?

dr n. med. Maciej Świtoński

W chwili obecnej pozostaje tylko obserwacja! Dyskomfort w jamie brzusznej w 2 tyg po operacji jest absolutnie zrozumiały. Z tej perspektywy uważam, że było to zapalenie wyrostka robaczkowego , który w końcu został usunięty. Sekwencja zdarzeń mogła wyglądać tak, że kamień kałowy zatykał ujście wyrostka w kątnicy. Powoli rozwijał się stan zapalny ale szczęśliwie ujście w kątnicy odblokowywało się i nie dochodziło do rozwinięcia się ropowiczego zapalenia wyrostka robaczkowego, co musiałoby się skończyć appendektomią. W końcu jednak chirurg podjął jedynie słuszną decyzję o operacji. Myślę, że to koniec problemów. Jednak ostatecznie zweryfikuje to czas. Proszę teraz zapomnieć o Crohnie.

dr n.  med. Maciej Świtoński

dr n. med. Maciej Świtoński

  • Specjalista chirurg
Ten lekarz udzielił 3395 porad

Od wielu lat upowszechnia wiedzę medyczną i zdrowy tryb życia. Autor telewizyjnych programów medycznych: Wyprzedzić chorobę, Co w brzuchu piszczy, Lekarz jedynki, Aleja Gwiazd na L-4. Odpowiada na pytania z zakresu chirurgii, schorzeń jamy brzusznej (żołądek, jelito grube), proktologii, niewydolności żylnej, ogólnomedyczne.

cukrzyca

Czy grozi Ci cukrzyca?

Dowiedz się więcej
bmi

Sprawdź swoje BMI

Sprawdź
zawał serca

Test ryzyka zawału

Jesteś w obszarze ryzyka?

Ta strona korzysta z plików cookies

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie.

Aby uzyskać więcej informacji kliknij tutaj.