kolonoskopia

Dzień dobry. Mam pytanie odnośnie wyniku histopatologii wycinka jelita cienkiego. Celem było wykluczenie choroby Leśniowski-crohna. Otóż rozpoznanie histopatologiczne brzmi: Ileitis chronica. Co konkretnie to oznacza? Dodam, że w kolonoskopii obrazowej nie zauważono żadnych zmian, tak samo było z tomografem komputerowym. Miałem również robioną enterografie MR, na której stwierdzono, że może znajdować się jakiś stan zapalny w obrębie illeum terminale, jednak nie są to zmiany typowe dla choroby L-C.

dr n. med. Maciej Świtoński

Badanie histopatologiczne wycinka z błony śluzowej jelita krętego nie wykazało zmian typowych dla choroby Crohna. Określenie ileitis chornica - przewlekłe zapalenie jelita krętego - tak naprawdę nie wnosi nic do sprawy. Zmiany odkryte w entrografii MR jeśli nie mają potwierdzenia histopatologicznego również nie mogą być podstawą do rozpoznania choroby Crohna. Z pewnością przeczytał Pan co jest charakterystyczne dla tego schorzenia: powstawanie guzów zapalnych okolicy krętniczo - kątniczej, ropni wewnątrzbrzusznych, przetok jelitowo - jelitowych i jelitowo skórnych, przetok okołoodbytowych, ropni okołodbytowych itp. Większość osób z rozpoznaną chorobą Crohna przeszła leczenie chirurgiczne polegające na np. resekcji odcinkowej jelita cienkiego i / lub grubego, drenażu ropni wewnątrzbrzusznych, wycięciu przetok okołoodbytowych itp. Zatem na chwilę obecną nie ma potwierdzenia choroby Crohna w Pana przypadku. Jednak należy pozostawać pod regularną kontrolą Poradni Gastroenterologicznej. Może aktualnie mieć miejsce faza remisji ? Nie znam długości historii Pana choroby, stąd na jakieś szersze rokowanie nie mam szans. Z pewnością gastroenterolog prowadzący Pana diagnostykę i leczenie da Panu bardziej wyczerpującą odpowiedź dotyczącą przyszłości.

dr n.  med. Maciej Świtoński

dr n. med. Maciej Świtoński

  • Specjalista chirurg
Ten lekarz udzielił 3395 porad

Od wielu lat upowszechnia wiedzę medyczną i zdrowy tryb życia. Autor telewizyjnych programów medycznych: Wyprzedzić chorobę, Co w brzuchu piszczy, Lekarz jedynki, Aleja Gwiazd na L-4. Odpowiada na pytania z zakresu chirurgii, schorzeń jamy brzusznej (żołądek, jelito grube), proktologii, niewydolności żylnej, ogólnomedyczne.

cukrzyca

Czy grozi Ci cukrzyca?

Dowiedz się więcej
bmi

Sprawdź swoje BMI

Sprawdź
zawał serca

Test ryzyka zawału

Jesteś w obszarze ryzyka?

Ta strona korzysta z plików cookies

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie.

Aby uzyskać więcej informacji kliknij tutaj.