Kamień odlewowy w nerce

Mojego brata czasami bolały plecy/brzuch i zrobiono mu badanie USG: Pęcherzyk żółciowy bez złogów.PŻW i wewnątrzwątrobowe drogi żółciowe nieposzerzone. Odlewowy złóg miedniczki i kielicha dolnego nerki lewej śr.25mm, cech zastoju moczu w UKM tej nerki. Poza tym wątroba, trzustka, śledziona i nerka prawa o prawidłowej echostrukturze. Pęcherz moczowy opróżniony. Miał zrobione badanie Urografię,z tego co czytałam po to aby sprawdzić rodzaj kamienia. Oczywiście był na czczo i po zrobieniu pierwszych zdjęć miał 2godzinną przerwę a potem kolejne zdjęcia. Pozwolono mu w tym czasie zjeść i tu właśnie pojawia się problem, czy wynik będzie dobry jeżeli zjadł? I w jaki sposób może być usuwany ten kamień, ponieważ jest duży? Szczepienie przed żółtaczką przed ewentualnym zabiegiem PCNL lub innym? I wszelkie inne inf na ten temat jakich może mi Pan udzielić.:) Z góry dziękuję.

dr n. med. Maciej Świtoński

Nie jestem urologiem, a pytanie jest właśnie do lekarza takiej specjalności. Urografię robi się po to by dokładnie zlokalizować obecność złogów a także by ocenić wydzielanie nerek. Kontroluje się zatem również czynność drugiej nerki.Obawy, że jakość badania po spożyciu posiłku będzie niewłaściwa są niezasadne. Myślę, że leczeniem z wyboru będzie właśnie PCNL. Przed erą tej procedury wykonywano usunięcie kamienia odlewowego poprzez otwartą nefrotomię. Proszę to pytanie zadać również urologowi, który prowadzi leczenie brata.

dr n.  med. Maciej Świtoński

dr n. med. Maciej Świtoński

  • Specjalista chirurg
Ten lekarz udzielił 3489 porad

Od wielu lat upowszechnia wiedzę medyczną i zdrowy tryb życia. Autor telewizyjnych programów medycznych: Wyprzedzić chorobę, Co w brzuchu piszczy, Lekarz jedynki, Aleja Gwiazd na L-4. Odpowiada na pytania z zakresu chirurgii, schorzeń jamy brzusznej (żołądek, jelito grube), proktologii, niewydolności żylnej, ogólnomedyczne.

cukrzyca

Czy grozi Ci cukrzyca?

Dowiedz się więcej
bmi

Sprawdź swoje BMI

Sprawdź
zawał serca

Test ryzyka zawału

Jesteś w obszarze ryzyka?

Ta strona korzysta z plików cookies

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie.

Aby uzyskać więcej informacji kliknij tutaj.