Już nic nie rozumiem - HPV cd.

Dziękuję za odpowiedź, ale, co do konizacji to ja byłam jak najbardziej za jej przeprowadzeniem. Niestety w szpitalu po analizie moich wyników (na dwóch oddziałach) stwierdzono, że przy tak małych zmianach (LSIL CIN 1) nie przeprowadza się konizacji, tylko obserwuje, nawet nie pomógł dodatni wynik testu mNRA, odmówiono mi. Panie Doktorze, czy rzeczywiście są takie procedury, czy jednak można wykonać konizację przy takich zmianach i inne szpitale ją wykonują? Napisał Pan mi, że cytologię powinnam robić co najmniej 2 x do roku, a czy kolposkopia też powinna być przeprowadzana w moim przypadku, czy wystarczy cytologia? Z góry dziękuję za odpowiedź. Czytelniczka

dr n. med. Piotr Siwek

Rzeczywiście łagodne zmiany nabłonkowe same w sobie nie sa wskazaniem do leczenia operacyjnego. Wystarczy cytologia 2x w roku, kolposkopia raz na rok. Konizacja nie jest uznaną metodą eliminacji wirysa HPV, ale dane opublikowane przez nas już jakiś czas temu każą przypuszczać, że tak jest.

dr n.  med. Piotr Siwek

dr n. med. Piotr Siwek

  • Ginekolog, położnik
Ten lekarz udzielił 4645 porad

Wysokiej klasy fachowiec, doktor nauk medycznych i praktyk cieszący się dobrą opinią wśród pacjentek. Jest specjalistą ginekologiem i położnikiem z Bydgoszczy. Pracuje w Zakładzie Profilaktyki i Promocji Zdrowia Centrum Onkologii w Bydgoszczy. Odpowiada na pytania z zakresu patologii szyjki macicy, cytologii, interpretacji wyników, antykoncepcji, ciąży, porodu, połogu oraz inne dotyczące ginekologii i położnictwa.

cukrzyca

Czy grozi Ci cukrzyca?

Dowiedz się więcej
bmi

Sprawdź swoje BMI

Sprawdź
zawał serca

Test ryzyka zawału

Jesteś w obszarze ryzyka?

Ta strona korzysta z plików cookies

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie.

Aby uzyskać więcej informacji kliknij tutaj.