Jelito wrażliwe - jak zmniejszyć obajwy

Witam, od 6 lat zmagam się z objawami ibs, liczne badania USG, testy na nietolerancja pokarmowe, sibo nie wykazują nieprawidłowości, a leki nic nie zmniejszają uciążliwych dolegliwości, z objawów najbardziej dokuczliwe są wzdęcia, nasilające się w sytuacjach stresowych, jak mogę je zmniejszyć? Czy leki antydepresyjne byłyby pomocne w tej sytuacji? Bardzo proszę o odpowiedź czytelniczka

dr n. med. Maciej Świtoński

Każdemu choremu ulgę przynosi coś innego. Myślę, że przełomem w Pani leczeniu byłaby diagnostyka psychiatryczna. Bardzo często wspomniane w liście dolegliwości przy braku zmian somatycznych kojarzą się z depresją, której dominujące są objawy ze strony przewodu pokarmowego. Wówczas leczeniem przyczynowym depresji doprowadzić można do wyeliminowania tak męczących objawów zaburzeń gastroenterologicznych. Zachęcam zatem do eksploracji tego wątku diagnostycznego, skoro nie sprawdził się wątek somatyczny.

dr n.  med. Maciej Świtoński

dr n. med. Maciej Świtoński

  • Specjalista chirurg
Ten lekarz udzielił 3493 porad

Od wielu lat upowszechnia wiedzę medyczną i zdrowy tryb życia. Autor telewizyjnych programów medycznych: Wyprzedzić chorobę, Co w brzuchu piszczy, Lekarz jedynki, Aleja Gwiazd na L-4. Odpowiada na pytania z zakresu chirurgii, schorzeń jamy brzusznej (żołądek, jelito grube), proktologii, niewydolności żylnej, ogólnomedyczne.

cukrzyca

Czy grozi Ci cukrzyca?

Dowiedz się więcej
bmi

Sprawdź swoje BMI

Sprawdź
zawał serca

Test ryzyka zawału

Jesteś w obszarze ryzyka?

Ta strona korzysta z plików cookies

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie.

Aby uzyskać więcej informacji kliknij tutaj.