Jelito grube

Bardzo Panu dziękuję za odpowiedź w sprawie przetoki. Tak, endoskopista dotarł do jelita kretego. Nie zauważył żadnych zmian poza właśnie większą ilością śluzu po lewej stronie i ta nastrzyknieta śluzówka z której pobrał wynik. Ja jestem pod opieką gastroenterologa, tzn byłam na wizycie przed kolonoskopia i teraz wybieram się w przyszłym tygodniu. Gastrolog czeka na wynik kolonoskopii żeby wdrożyć leczenie lub badania. Póki co podtrzymał zjd, ale ja czuję że to coś innego. Czy mogłabym zapytać, jeśli obecny lekarz (w moim mieście jest aż jeden..) w dalszym ciągu będzie podtrzymywal że to zjd to czy są wskazania żeby drazyc dalej i zmienić lekarza? Ja się tak strasznie boję nzj, ale z drugiej strony wolałabym wiedzieć co mi jest i wdrożyć leczenie. Przy okazji, gdy ostatnio przetoka się uaktywnila to chirurg zapisał mi cipronex. Na ropnia podzialal, ropa zniknęła na chwilę, ale świetnie zrobił mi na jelita. Przez ponad tydzień było super i nawet stolec uformowany, czego nie widziałam od 10 lat.. Ale się skończyło i luźne spółce powróciły. Co to oznacza? Jak mam to rozumieć? Z góry serdecznie dziękuję za odpowiedź

dr n. med. Maciej Świtoński

Diagnostyka choroby Crohna czasami może trwać nawet długie lata. Ma ona okresy zaostrzeń i remisji. Gastroenterolog z pewnością pokieruje we właściwy sposób Pani diagnostyką. Jeśli uzna Pani, że stanęliście w miejscu, to należy udać się do ośrodka referencyjnego, który zajmuje się diagnostyką i leczeniem nieswoistych chorób zapalnych jelit. Póki co, również obserwacja jest ważnym narzędziem diagnostycznym. Jeśli w kolonoskopii w której pobrano również wycinki z jelita krętego nie będzie znamion choroby zapalnej, to diagnostykę można poszerzyć o enterografię rezonansu magnetycznego. Proszę pozostać pod kontrolą póki co, jedynego gastroenterologa w mieście.

dr n.  med. Maciej Świtoński

dr n. med. Maciej Świtoński

  • Specjalista chirurg
Ten lekarz udzielił 3395 porad

Od wielu lat upowszechnia wiedzę medyczną i zdrowy tryb życia. Autor telewizyjnych programów medycznych: Wyprzedzić chorobę, Co w brzuchu piszczy, Lekarz jedynki, Aleja Gwiazd na L-4. Odpowiada na pytania z zakresu chirurgii, schorzeń jamy brzusznej (żołądek, jelito grube), proktologii, niewydolności żylnej, ogólnomedyczne.

cukrzyca

Czy grozi Ci cukrzyca?

Dowiedz się więcej
bmi

Sprawdź swoje BMI

Sprawdź
zawał serca

Test ryzyka zawału

Jesteś w obszarze ryzyka?

Ta strona korzysta z plików cookies

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie.

Aby uzyskać więcej informacji kliknij tutaj.