Jelito grube

Witam, moja mama miała robioną kolanoskopie wykryto guz jelita grubego, pobrano wycinek do badania histopatologicznego. Opis rozpoznania brzmi: Carcinoma male differentiatum intestini crassi CK20(+),CK7(-),CK5/6(-).Mam ogromną prośbę o wyjaśnienie z czym mamy doczynienia. Wizytę u onkologia mamy w półwie października, więc z góry dziękuje za odpowiedź jeżeli to możliwe.

dr n. med. Maciej Świtoński

Niskozróżnicowany rak jelita grubego. Nie pisze Pan / Pani nic o lokalizacji guza (odbytnica ?, zagięcie esiczo - odbytnicze?, esica?, zstępnica?, zagięcie śledzionowe?, poprzecznica?, zagięcie wątrobowe?, wstępnica?, kątnica?). Czy założono już kartę DILO? Jeśli nie to powinna być ona założona niezwłocznie. Teraz w ciągu 2 tygodni trzeba rozpocząć etap diagnostyki pogłębionej (KT jamy brzusznej i miednicy, KT klatki piersiowej, CEA, grupa krwi, morfologia z rozmazem, proteinogram, lipidogram, APTT, INR, jonogram, mocznik, kreatynina, glukoza, CRP + w przypadku raka odbytnicy MRI miednicy). Po wykonaniu tych badań chora staje na Konsylium Onkologiczne. Jeśli guz nie jest zlokalizowany w odbytnicy a w badaniach obrazowych nie ma cech nieresekcyjności guza, to leczenie rozpoczyna się od leczenia chirurgicznego. Potem w zależności od wyniku badania histopatologicznego preparatu pooperacyjnego planuje się chemioterapię, lub nie. W przypadku raka odbytnicy położonego zaotrzewnowo leczenie można rozpocząć od radioterapii przedoperacyjnej ("długa", lub "krótka" ścieżka) a następnie wykonać zabieg operacyjny. Zatem: 1. Założenie karty DILO (lekarz POZ, lub lekarz w Poradni Specjalistycznej w której wykonano kolonoskopię i do której trafił wynik badania h-p). 2. Diagnostyka pogłębiona. 3. Konsylium onkologiczne. 4. Leczenie. 5. Nadzór onkologiczny po leczeniu.

dr n.  med. Maciej Świtoński

dr n. med. Maciej Świtoński

  • Specjalista chirurg
Ten lekarz udzielił 3463 porad

Od wielu lat upowszechnia wiedzę medyczną i zdrowy tryb życia. Autor telewizyjnych programów medycznych: Wyprzedzić chorobę, Co w brzuchu piszczy, Lekarz jedynki, Aleja Gwiazd na L-4. Odpowiada na pytania z zakresu chirurgii, schorzeń jamy brzusznej (żołądek, jelito grube), proktologii, niewydolności żylnej, ogólnomedyczne.

cukrzyca

Czy grozi Ci cukrzyca?

Dowiedz się więcej
bmi

Sprawdź swoje BMI

Sprawdź
zawał serca

Test ryzyka zawału

Jesteś w obszarze ryzyka?

Ta strona korzysta z plików cookies

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie.

Aby uzyskać więcej informacji kliknij tutaj.