Interpretacja wyniku gastroskopii

Witam serdecznie. Proszę o interpretację wyniki gastroskopii i badania histopatologicznego: "Przełyk, linia Z w normie. Wpust na wprost i w inwersji prawidłowy. Żołądek podatny na insuflację. Jeziorko skąpe, klarowne, bez domieszki żółci. Fałdy żołądkowe niepogrubiałe. Sklepienie i trzon żołądka w normie. W części podwpustowej od strony krzywizny większej obecne dwa polipy wielkości 5 mm i 4 mm, które usunięto kleszczykami. W antrum śluzówka zarumieniona, bez ubytków.Odźwiernik kształtny, drożny. Na tarczy odźwiernika obecny pozapalny fałd śluzówkowy. Opuszka dwunastnicy oraz część zstępująca bez patologii Test CLO - wynik negatywny". Po 3 tygodniach od badania otrzymałam wynik histpat. polipów: polipy hiperplastyczne żołądka. Czy taki stan wymaga dalszego leczenia i częstych kontroli? Z góry dziękuję z odpowiedź.

dr n. med. Maciej Świtoński

Polipy hyperplastyczne są najczęściej rozpoznawanymi polipami żołądka. Są konsekwencją przewlekłego stanu zapalnego błony śluzowej żołądka. Mogą samoistnie zanikać, pozostawać w niezmienionej wielkości, lub rozrastać się. Leczeniem z wyboru jest endoskopowa polipektomia, co zostało uczynione. Wymagana jest kontrolna gastroskopia w celu oceny doszczętności polipektomii. Największe ryzyko zezłośliwienia mają polipy, których wielkość przekracza 2 cm. Tym już nie należy się przejmować, gdyż polipy i tak zostały wycięte. Należy umówić się na gastroskopię kontrolną za 6 - 8 tygodni.

dr n.  med. Maciej Świtoński

dr n. med. Maciej Świtoński

  • Specjalista chirurg
Ten lekarz udzielił 3209 porad

Od wielu lat upowszechnia wiedzę medyczną i zdrowy tryb życia. Autor telewizyjnych programów medycznych: Wyprzedzić chorobę, Co w brzuchu piszczy, Lekarz jedynki, Aleja Gwiazd na L-4. Odpowiada na pytania z zakresu chirurgii, schorzeń jamy brzusznej (żołądek, jelito grube), proktologii, niewydolności żylnej, ogólnomedyczne.

cukrzyca

Czy grozi Ci cukrzyca?

Dowiedz się więcej
bmi

Sprawdź swoje BMI

Sprawdź
zawał serca

Test ryzyka zawału

Jesteś w obszarze ryzyka?

Ta strona korzysta z plików cookies

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie.

Aby uzyskać więcej informacji kliknij tutaj.