Gruczolaki nadnercza ,przepuklina wślizgowa,zosty

Dzień Dobry. W bad.TK z kontrastem wykazano; 1. W lewym nadnerczu dwa bogatolipidowe GRUCZOLAKI śr.17 i 11 mm. 2. Niewielka przepuklina wślizgowa rozworu przełykowego przepony 3.Zrosty opłucnowe Bardzo proszę o inf.na w/w tematy-za co z góry DZIĘKUJĘ

dr n. med. Maciej Świtoński

Jedynie nadzorowi trzeba poddać gruczolaki nadneracza. Przede wszystkim trzeba sprawdzić, czy są one czynne hormonalnie, czy też nie (incydentalloma - przypadkowo wykryte guzy nadnercza) W tym celu powinna Pani / Pan udać się do endokrynologa. Guzy nadnerczy poniżej 4 cm średnicy nie wymagają interwencji chirurgicznej jeśli nie budzą niepokoju o złośliwość onkologiczną. Trzeba je natomiast nadzorować. Jeśli zaś chodzi o punkty 2 i 3, to przynajmniej pkt. 2 nie ma istotnego znaczenia klinicznego. Nie wiem jak zaawansowane są zrosty opłucnowe? Powinien ocenić to pulmonolog. Istotne jest również to, z jakiego powodu zlecono wykonanie KT jamy brzusznej. Zatem Pkt 1 - endokrynolog. PKT 3 - pulmonolog. PKT 2 - o ile nie ma objawów takich jak zgaga, to tylko obserwacja.

dr n.  med. Maciej Świtoński

dr n. med. Maciej Świtoński

  • Specjalista chirurg
Ten lekarz udzielił 3121 porad

Od wielu lat upowszechnia wiedzę medyczną i zdrowy tryb życia. Autor telewizyjnych programów medycznych: Wyprzedzić chorobę, Co w brzuchu piszczy, Lekarz jedynki, Aleja Gwiazd na L-4. Odpowiada na pytania z zakresu chirurgii, schorzeń jamy brzusznej (żołądek, jelito grube), proktologii, niewydolności żylnej, ogólnomedyczne.

cukrzyca

Czy grozi Ci cukrzyca?

Dowiedz się więcej
bmi

Sprawdź swoje BMI

Sprawdź
zawał serca

Test ryzyka zawału

Jesteś w obszarze ryzyka?

Ta strona korzysta z plików cookies

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie.

Aby uzyskać więcej informacji kliknij tutaj.