gastroskopia

Proszę o interpretację wyniku gastroskopii, w inwersji wpust szczelny, ale podczas badania duży prolaps.W antrum śluzówka dyskretnie zaczerwieniona z drobnymi aftami.

dr n. med. Maciej Świtoński

Jeśli jest to cytat z oryginalnego opisu gastroskopii, to lekarz użył określenia żargonowego "prolaps", będącego skrótem od łacińskiego słowa "prolapsus", czyli "wypadanie". Prawdopodobnie pisząc dodatkowo o ścisłym wpuście, chciał podkreślić brak cech przepukliny rozworu przełykowego z jednoczesnym przesuwaniem się błony śluzowej żołądka z okolicy wpustu w kierunku światła przełyku. Taki rodzaj motoryki wpustu nie będący zmianą patologiczną. Jeśli zaś chodzi o część przedodźwiernikową żołądka (antrum), to ocenił ją, jako nieznacznie zmienioną zapalnie, co również wg jego (badającego ) opinii jest zmianą z pogranicza stanu prawidłowego. Jednak z pewnością lek z grupy blokerów pompy protonowej został dla Pana / pani zalecony.

dr n.  med. Maciej Świtoński

dr n. med. Maciej Świtoński

  • Specjalista chirurg
Ten lekarz udzielił 3395 porad

Od wielu lat upowszechnia wiedzę medyczną i zdrowy tryb życia. Autor telewizyjnych programów medycznych: Wyprzedzić chorobę, Co w brzuchu piszczy, Lekarz jedynki, Aleja Gwiazd na L-4. Odpowiada na pytania z zakresu chirurgii, schorzeń jamy brzusznej (żołądek, jelito grube), proktologii, niewydolności żylnej, ogólnomedyczne.

cukrzyca

Czy grozi Ci cukrzyca?

Dowiedz się więcej
bmi

Sprawdź swoje BMI

Sprawdź
zawał serca

Test ryzyka zawału

Jesteś w obszarze ryzyka?

Ta strona korzysta z plików cookies

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie.

Aby uzyskać więcej informacji kliknij tutaj.