Erytrocyty w badaniu ogólnym moczu

Dzień Dobry Panie Doktorze! Mam 42 lata. W związku z tym, że dwukrotnie zaobserwowałam u siebie mocz w kolorze różowawo – pomarańczowym, postanowiłam wykonać badanie ogólne moczu. Nie jadłam nic takiego, co mogłoby powodować zmianę zabarwienia moczu. W badaniu ogólnym moczu wszystkie parametry są w granicach normy oprócz: przejrzystość: wynik badania – przejrzysty, zakres referencyjny – zupełna. Erytrocyty: wynik badania – !+, zakres referencyjny – nieobecne. W osadzie moczu: erytrocyty świeże: wynik badania 3-6, zakres referencyjny – 0-8. Dodam, że badania moczu nie robiłam tuż przed miesiączką i zaraz po niej. Zrobiłam również badania krwi. Morfologia cała w normie i rozmaz mikroskopowy również. OB i CRP w normie, próby wątrobowe (ALT, AST, bilirubina) w normie, kreatynina i mocznik również w normie. Dodatkowo wykonałam badanie USG jamy brzusznej, które wykazało znaczną ilość gazów i treści jelitowej w całej jamie brzusznej, poza tym nic więcej. Narząd rodny bez uchwytnych zmian patologicznych. W kwietniu miałam również wykonane USG ginekologiczne, które również nic nie wykazało oraz cytologię. Mam wykrytą w 2018 r. przetrwałą infekcję wirusem HPV – genotyp: 33, wynik testu mNRA: dodatni, na tą chwilę nie mam żadnych zmian na szyjce macicy. Borykam się zaparciami, choruję przewlekle na niedoczynność tarczycy (Hashimoto). Nie mam bakterii w moczu, ale odczuwam w trakcie dnia bardzo lekkie poszczypywanie, pieczenie cewki moczowej, dodam, że nie boli mnie przy oddawaniu moczu. Moczu nie oddaję zbyt często, ani zbyt rzadko, raczej normalnie tak jak to było zawsze. W przeszłości (gdy miałam 20-30 lat) dosyć często dopadały mnie infekcje cewki bądź pęcherza. Do tego miałam w 2003 r. przeprowadzony zabieg kalibracji cewki ze względu na jej zwężenie. Co może być przyczyną u mnie erytrocytów świeżych w moczu, skoro inne badania chyba są dobre i nie mam bakterii? Czy powinnam wykonać jeszcze jakieś badania, czy może zasadny byłby antybiotyk? Dodam, że zadziałał u mnie „dr Google” i muszę przyznać, że nieźle się wkręciłam czytając o raku cewki moczowej i kto ma do niego predyspozycje: • częste lub przewlekłe zapalenia cewki moczowej, • zwężenie cewki moczowej, • infekcję wirusem brodawczaka ludzkiego, • rasę kaukaską (białą), • wiek powyżej 60 roku życia, • przebycie raka pęcherza moczowego. Trzy pierwsze już mam i jestem mocno wystraszona. Anna

dr n. med. Maciej Świtoński

Nie ma powodu do paniki. Nowotwór cewki moczowej jest bardzo rzadki. Ponadto niewielka ilość erytrocytów w moczu jest wariantem normy. Swoje wątpliwości rozwieje Pani podczas wizyty u urologa.

dr n.  med. Maciej Świtoński

dr n. med. Maciej Świtoński

  • Specjalista chirurg
Ten lekarz udzielił 3474 porad

Od wielu lat upowszechnia wiedzę medyczną i zdrowy tryb życia. Autor telewizyjnych programów medycznych: Wyprzedzić chorobę, Co w brzuchu piszczy, Lekarz jedynki, Aleja Gwiazd na L-4. Odpowiada na pytania z zakresu chirurgii, schorzeń jamy brzusznej (żołądek, jelito grube), proktologii, niewydolności żylnej, ogólnomedyczne.

cukrzyca

Czy grozi Ci cukrzyca?

Dowiedz się więcej
bmi

Sprawdź swoje BMI

Sprawdź
zawał serca

Test ryzyka zawału

Jesteś w obszarze ryzyka?

Ta strona korzysta z plików cookies

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie.

Aby uzyskać więcej informacji kliknij tutaj.