D-dimery

Panie Doktorze, jestem w 29 tygodniu ciąży. Mam żylaki, które w związku z moim stanem się powiększyły. Pojawiły się również sino-czerwone zmiany w okolicy kostki (bolesne i cieple). Ginekolog zlecił badanie poziomu d-dimerów i usg doppler. D-dimery to aż 3700 (przy normie do 500), doppler nie stwierdził zakrzepicy żył głębokich. Skąd zatem tak wysoki poziom d-dimerów? Czy może mieć związek z tymi widocznymi zmianami, a więc może i zakrzepicą żył powierzchownych? Czy np. przy zapaleniu żył te wyniki także mogą być powyżej normy? Co mam dalej robić? Czy powinnam zglosić się do szpitala? Będę wdzięczna za odpowiedź. Pozdrawiam.

dr n. med. Maciej Świtoński

Jest Pani w III trymestrze ciąży. D - dimery osiągają wówczas wartość 1700 - 2000 ng / mL. To jest norma. Odnotowany nieznaczny ich wzrost ma przypuszczalnie charakter całkowicie fizjologiczny związany z okresem ciąży. Nie ma Pani również zakrzepowego zapalenia żył powierzchownych, gdyż badający Panią lekarz odnotowałby to w opisie USG Doppler. Ta choroba jest bardzo widoczna i łatwa do rozpoznania. Ponadto nigdy nie leczymy wyników badań laboratoryjnych tylko choroby. Wynik d - dimerów w różnych testach ma 93 - 95% czułości, co oznacza, że w tym procencie pokazuje chorobę tam, gdzie ona jest. Wyniki fałszywie dodatnie, a więc rozpoznające chorobę tam, gdzie jej nie ma mogą zdarzyć się u chorych po urazach, chorych nowotworowych, w przebiegu chorób zapalnych oraz w ciąży. Tak najprawdopodobniej jest w Pani przypadku. Dla pewności proszę jednak zgłosić się do swojego ginekologa - położnika, który prowadzi Pani ciążę.

dr n.  med. Maciej Świtoński

dr n. med. Maciej Świtoński

  • Specjalista chirurg
Ten lekarz udzielił 3371 porad

Od wielu lat upowszechnia wiedzę medyczną i zdrowy tryb życia. Autor telewizyjnych programów medycznych: Wyprzedzić chorobę, Co w brzuchu piszczy, Lekarz jedynki, Aleja Gwiazd na L-4. Odpowiada na pytania z zakresu chirurgii, schorzeń jamy brzusznej (żołądek, jelito grube), proktologii, niewydolności żylnej, ogólnomedyczne.

cukrzyca

Czy grozi Ci cukrzyca?

Dowiedz się więcej
bmi

Sprawdź swoje BMI

Sprawdź
zawał serca

Test ryzyka zawału

Jesteś w obszarze ryzyka?

Ta strona korzysta z plików cookies

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie.

Aby uzyskać więcej informacji kliknij tutaj.