Czym jest torbiel kości?

Od jakiegoś czasu zmagam się ze strasznym bólem stopy, wybrałam się do lekarza i zostałam skierowana na rtg, jednak doktor stwierdził że wynik wyszedł niejednoznaczny więc wysłał mnie na tomograf. Po zapoznaniu się z wynikiem skierował mnie do szpitala na operację którą mam mieć za 2 tyg, w rozpoznaniu widnieje symbol D16 a lekarz powiedział mi jedynie że jest to torbiel kości piętowej i jak najszybciej potrzebna jest operacja gdyż kość ta może pęknąć. Co to oznacza? Gdy odbierałam wyniki tomografi doktor który ją opisywał napomknął coś o nowotworze łagodnym. Na czym będzie polegać ta operacja? I jakie będą jej konsekwencje? I czy jest to wspomniany wcześniej nowotwór niezłośliwy?

dr n. med. Maciej Świtoński

Torbiel samotna kości piętowej zaliczana jest do grupy nowotworów łagodnych. Nie należy utożsamiać jej z nowotworem złośliwym. Nie ma to nic wspólnego z chorobą zagrażającą życiu chorego. Operacja polega na wyłyżeczkowaniu ścian torbieli i wypełnieniu jej światła przeszczepem z kości gąbczastej, lub preparatami takimi jak hydroksyapatyt, lub ceramika bioaktywna. Tego typu zabiegi znajdują się w katalogu operacyjnym ortopedów. Proszę o szczegóły zabiegu zapytać lekarza ortopedę, który kwalifikował Panią do operacji.

dr n.  med. Maciej Świtoński

dr n. med. Maciej Świtoński

  • Specjalista chirurg
Ten lekarz udzielił 3118 porad

Od wielu lat upowszechnia wiedzę medyczną i zdrowy tryb życia. Autor telewizyjnych programów medycznych: Wyprzedzić chorobę, Co w brzuchu piszczy, Lekarz jedynki, Aleja Gwiazd na L-4. Odpowiada na pytania z zakresu chirurgii, schorzeń jamy brzusznej (żołądek, jelito grube), proktologii, niewydolności żylnej, ogólnomedyczne.

cukrzyca

Czy grozi Ci cukrzyca?

Dowiedz się więcej
bmi

Sprawdź swoje BMI

Sprawdź
zawał serca

Test ryzyka zawału

Jesteś w obszarze ryzyka?

Ta strona korzysta z plików cookies

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie.

Aby uzyskać więcej informacji kliknij tutaj.