Czy to moze byc przetoka pecherzowo jelitowa?

Witam, W maju zdiagnozowano u mnie chorobe Lesniowskiego Crohna postac lagodna. Diagnozę postawiono w oparciu o wynik kolanoskopii (afty w jelicie kretym). Histopatologia potwierdziła przewlekly stan zapalny, ale bez komorek charakterystycznych dla choroby L-C. Po trzymiesiecznym leczeniu Pentasa 2g kontrolna kalprotektyna wyszla ujemna a dolegliwosci ze strony jelit zmniejszyly sie. Od kilku tygodni odczuwam jednak bol (cos w rodzaju klucia) w okolicach spojenia łonowego lub cewki moczowej ( trudno zlokalizowac dokladnie miejsce tego bolu). Co kilka dni zdaza mi sie czesciej oddawac mocz, czasem odczuwam nieznaczne pieczenie przy oddawaniu moczu. Nie mam kalomoczu, ani podwyzszonej temperatury, mocz ma normalna barwe i zapach. Podobne dolegliwosci wystapily u mnie rowniez na poczatku choroby (pierwsze objawy w grudniu 2016 r.), ale po czasie ustapily. Czy takie objawy moga swiadczyc o tworzacej sie przetoce pecherzowo jelitowej?

dr n. med. Maciej Świtoński

Nie można wyodrębnić objawów mogących świadczyć o tworzącej się przetoce. Dopiero aktywna przetoka jelotowo - pęcherzowa da charakterystyczne objawy: ciemny mocz z obecnością pęcherzyków gazu oraz przewlekły stan zapalny pęcherza moczowego. Takiego przebiegu choroby Crohma nie da się uniknąć. Mimo tego konieczne jest leczenie lekami 5 - ASA oraz w zależności od stopnia aktywności choroby dołączać sterydy i leki immunosupresyjne. Pozostsje również do dyspozycji w wyselekcjonowanych przypadkach leczenie biologiczne.

dr n.  med. Maciej Świtoński

dr n. med. Maciej Świtoński

  • Specjalista chirurg
Ten lekarz udzielił 3121 porad

Od wielu lat upowszechnia wiedzę medyczną i zdrowy tryb życia. Autor telewizyjnych programów medycznych: Wyprzedzić chorobę, Co w brzuchu piszczy, Lekarz jedynki, Aleja Gwiazd na L-4. Odpowiada na pytania z zakresu chirurgii, schorzeń jamy brzusznej (żołądek, jelito grube), proktologii, niewydolności żylnej, ogólnomedyczne.

cukrzyca

Czy grozi Ci cukrzyca?

Dowiedz się więcej
bmi

Sprawdź swoje BMI

Sprawdź
zawał serca

Test ryzyka zawału

Jesteś w obszarze ryzyka?

Ta strona korzysta z plików cookies

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie.

Aby uzyskać więcej informacji kliknij tutaj.