Cytologia III

Witam, moja mama ostatnio odebrała wyniki cytologii i wyszła jej gr III według skali Papanicolau. 2 lata wcześniej miała też robioną cytologię i wyszło wszystko ok, gr I. Czy nieprawidłowa cytologia, która teraz wyszła oznacza raka? Ginekolog skierował ją na kolposkopię, jednak ze względu na ilość kobiet, zarejestrowana jest dopiero na za dwa tygodnie. Czy przez tez 2 tyg może się coś niedobrego stać? Słyszałam, że rak szyjki macicy rozwija się latami... Dodam, ze mama ma 49 lat.

dr n. med. Piotr Siwek

Klasyfikacji badan cytologicznych nie powinno stosować się od kilkunastu lat, od czasu wprowadzonej znacznie adekwatniejszej rodem z Bethesda. Skierowanie na kolposkopię ( i mam nadzieję również inne badania jak HPV i wycinki) jest postępowaniem ze wszech miar słusznym. Kilkakrotnie pisałem o algorytmach postępowania z nieprawidłowymi wynikami cytologii. Przez 2 tygodnie nic sie nie zmieni.

dr n.  med. Piotr Siwek

dr n. med. Piotr Siwek

  • Ginekolog, położnik
Ten lekarz udzielił 4423 porad

Wysokiej klasy fachowiec, doktor nauk medycznych i praktyk cieszący się dobrą opinią wśród pacjentek. Jest specjalistą ginekologiem i położnikiem z Bydgoszczy. Pracuje w Zakładzie Profilaktyki i Promocji Zdrowia Centrum Onkologii w Bydgoszczy. Odpowiada na pytania z zakresu patologii szyjki macicy, cytologii, interpretacji wyników, antykoncepcji, ciąży, porodu, połogu oraz inne dotyczące ginekologii i położnictwa.

cukrzyca

Czy grozi Ci cukrzyca?

Dowiedz się więcej
bmi

Sprawdź swoje BMI

Sprawdź
zawał serca

Test ryzyka zawału

Jesteś w obszarze ryzyka?

Ta strona korzysta z plików cookies

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie.

Aby uzyskać więcej informacji kliknij tutaj.