Cechy wodogłowia; zaniki korowo-podkorowe - czy jest powód do niepokoju?

Dzień dobry, pacjent w wieku 62 lat; opis wyniku badania RM - z kontrastem i bez; objawy u pacjenta: sporadyczne zaniki pamięci; sporadycznie: splątanie i dezorientacja w terenie, tj. uczucie zagubienia. 1. Z czego mogą wynikać radiologicznie cechy wodogłowia? 2. Czy zaniki korowo-podkorowe są normalne w tym wieku? 3. Czy wykonać jakieś dodatkowe badania (np. cysternografia)? 4. Czy w opisie jest jeszcze coś niepokojącego? Badanie RM mózgowia wykonano w obrazach T1, T2, PD - zależnych, w sekwencjach tse, blade, f!2d (grę), DWI/ADC, trim dark fluid, SWI, mprjso, fs, w płaszczyznach poprzecznych, czołowych i strzałkowych. Podano iv paramagnetyk. Badanie angio-MR w sekwencji 2D/TOF i 3D/TOF oraz dynamiczne. Badanie angio-MR w sekwencji 2D/TOF i 3D/TOF oraz dynamiczne. Tętnice kompleksu tętnicy łączącej przedniej, pozostałe tętnice mózgu oraz tętnice zasilające bez zmian o charakterze tętniaków czy malformacji naczyniowych. Nieco węższa prawa tętnica kręgowa. Zatoki żylne wypełniają się środkiem kontrastowym, drożne bez cech zakrzepicy. Odpływ żylny przez żyły szyjne wewnętrzne zachowany. Układ komorowy poszerzony głównie w zakresie trójkątów pobocznych i rogów potylicznych oraz skroniowych komór bocznych - radiologicznie cechy wodogłowia - do korelacji z obrazem klinicznym . Wsk. Evansa - 0,34. Komora III - szer. do 14mm. Poszerzenie zbiorników płynowych w okolicy bruzd bocznych. Poza tym przestrzenie płynowe okołomózgowe oraz zbiorniki podpajęczynówkowe zachowane, nieco szerzej zaznaczone. Wraźniej zaznaczone pochewki i przestrzenie okołonerwowe nerwów wzrokowych. Zaniki korowo-podkorowe. Częściowe spłycenie bruzd okolicy sklepistości pogranicza czołowo- ciemieniowego. Po stronie lewej w okolicy jąder podstawy mózgowia przypodstawnie i w okolicy odnogi tylnej torebki wewnętrznej szerzej zaznaczone przestrzenie płynowe okołonaczyniowe. W istocie białej półkul mózgu podkorowo i okołokomorowo pojedyncze, drobne rozsiane, śr. do 3-4mm, niespecyficzne ogniska o podwyższonym sygnale w obrazach t2 i flair, bez cech ich patologicznego wzmocnienia po podaniu iv środka kontrastowego, co może odpowiadać zmianom naczyniopochodnym. Poza tym struktury mózgowia bez widocznych zmian ogniskowych oraz bez cech patologicznego wzmocnienia tkanek po podaniu dożylnie paramagnetyku o charakterze restrykcji dyfuzji. Brak istotnych zmian w obrazach SWI. Kąty mostowo-móżdżkowe oraz kompleksy nerwów czaszkowych VI l A/l 11 bez widocznych zmian. Obraz struktur okolicy nad- i okołosiodłowej oraz pogranicza czaszkowo-szyjnego w granicach normy. Wn: poszerzenie układu komorowego nadnamiotowo z cechami wodogłowia

dr n. med. Maciej Świtoński

Zaniki korowo - podkorowe nie są obowiązującą normą dla ludzi 62 - letnich. Nie mniej zdarzają się. Odpowiednikiem tych zmian w objawach klinicznych jest postępujące otępienie. Przyczyn nadmiernego gromadzenia się płynu mózgowo - rdzeniowego może być wiele. U osób w starszym wieku może być to wodogłowie normotensyjne. Wodogłowie staje się też dodatkową przyczyną narastania objawów otępiennych, o których mowa w liście. Nie mniej z wynikiem MRI proszę zgłosić się do kierującego na to badanie neurologa. Z opisu badania nie wynika, by w mózgu była zlokalizowana inna zmiana patologiczna np. o typie guza.

dr n.  med. Maciej Świtoński

dr n. med. Maciej Świtoński

  • Specjalista chirurg
Ten lekarz udzielił 3395 porad

Od wielu lat upowszechnia wiedzę medyczną i zdrowy tryb życia. Autor telewizyjnych programów medycznych: Wyprzedzić chorobę, Co w brzuchu piszczy, Lekarz jedynki, Aleja Gwiazd na L-4. Odpowiada na pytania z zakresu chirurgii, schorzeń jamy brzusznej (żołądek, jelito grube), proktologii, niewydolności żylnej, ogólnomedyczne.

cukrzyca

Czy grozi Ci cukrzyca?

Dowiedz się więcej
bmi

Sprawdź swoje BMI

Sprawdź
zawał serca

Test ryzyka zawału

Jesteś w obszarze ryzyka?

Ta strona korzysta z plików cookies

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie.

Aby uzyskać więcej informacji kliknij tutaj.