Zovirax Intensive

 • Skład

  1 g kremu zawiera 50 mg acyklowiru.

 • Działanie

  Acyklowir jest lekiem przeciwwirusowym, o silnym działaniu na wirusa herpes simplex typu 1 i 2 in vitro oraz wirusa półpaśca. Toksyczność acyklowiru wobec komórek gospodarzy u ssaków jest mała. Po wniknięciu do komórek zakażonych wirusem opryszczki, acyklowir ulega fosforylacji do postaci czynnej - trójfosforanu acyklowiru. Trójfosforan acyklowiru działa jako inhibitor i substrat swoistej polimerazy DNA wirusa opryszczki, zapobiegając dalszej syntezie wirusowego DNA bez zakłócania normalnych procesów komórkowych. Skraca czas utrzymywania się wykwitów pęcherzykowych, przyspiesza gojenie oraz ustępowanie świądu i bólu. Wczesne zastosowanie kremu (przed pojawieniem się pęcherzyków) może całkowicie zapobiec dalszemu rozwojowi opryszczki. Preparat jest przeznaczony do stosowania miejscowego w pierwotnej i nawracającej opryszczce warg i twarzy.

 • Wskazania

  Leczenie nawrotowej opryszczki warg i twarzy, wywołanych przez wirusa opryszczki pospolitej herpes simplex.

 • Przeciwwskazania

  Nadwrażliwość na acyklowir, walacyklowir, glikol propylenowy lub pozostałe składniki preparatu.

 • Środki ostrożności

  Krem powinien być stosowany wyłącznie na opryszczkę umiejscowioną na wargach i twarzy. Nie należy stosować preparatu na błony śluzowe np. ust lub oczu, nie wolno stosować kremu w leczeniu opryszczki narządów płciowych. Należy stosować preparat bardzo ostrożnie, aby nie dopuścić do kontaktu produktu z oczami. Osoby zarażone opryszczką należy przestrzegać przed rozprzestrzenianiem wirusa, zwłaszcza w trakcie występowania czynnych zmian skórnych. Nie zaleca się stosowania kremu przez osoby z obniżoną odpornością. Ze względu na zawartość glikolu propylenowego, preparat może powodować podrażnienie skóry. Ze względu na zawartość alkoholu cetostearylowego, preparat może powodować miejscową reakcję skórną (np. kontaktowe zapalenie skóry).

 • Ciąża i laktacja

  W ciąży stosować w przypadku, gdy przewidywane korzyści dla matki przewyższają potencjalne ryzyko dla płodu. Ostrożnie stosować w okresie karmienia piersią.

 • Efekty uboczne

  Często: łagodne wysuszenie lub złuszczenie skóry. Niezbyt często: przemijające uczucie pieczenia lub mrowienia, swędzenie. Rzadko: rumień, kontaktowe zapalenie skóry. Bardzo rzadko: nagłe reakcje nadwrażliwości, w tym obrzęk naczynioruchowy.

 • Dawkowanie

  Miejscowo na skórę. Preparat nakładać 5 razy na dobę na chorobowo zmienione miejsca na skórze co około 4 h, z przerwą nocną. Leczenie należy prowadzić co najmniej przez 4 dni. Jeżeli nie nastąpiło zagojenie zmian skórnych leczenie można przedłużyć do 10 dni.

 • Uwagi

  Leczenie należy rozpocząć natychmiast po pojawieniu się pierwszych objawów.

 • Danych o lekach dostarcza: