Zincteral

 • Skład

  1 tabl. powl. zawiera 124 mg jednowodnego siarczanu cynkowego (45 mg Zn2+). Preparat zawiera laktozę.

 • Działanie

  Cynk jest jednym z najważniejszych pierwiastków śladowych, biorących udział w przemianach komórkowych oraz jest jednym z głównych czynników stabilizujących błony komórkowe. Wchodzi w skład wielu układów enzymatycznych, jest niezbędny do prawidłowego wzrostu i rozmnażania. Wywiera korzystny wpływ na procesy gojenia się ran i regeneracji tkanek. Jest potrzebny do utrzymania właściwej struktury kwasów nukleinowych, białek i błon komórkowych. Wpływa na utrzymanie prawidłowego stężenia witaminy A we krwi, przedłuża czas działania insuliny i ułatwia jej magazynowanie. Dzienne zapotrzebowanie na cynk elementarny wynosi dla dorosłych i dzieci 10-15 lat ok. 15 mg, dla dzieci poniżej 10 lat 5-10 mg, dla kobiet w ciąży i w okresie karmienia piersią ok. 15-19 mg Zn2+. Cynk wchłania się w jelicie cienkim, gdzie łączy się z białkiem metalotioneiną. Wydalany jest głównie z kałem (90%).

 • Wskazania

  Profilaktyka i leczenie niedoborów cynku spowodowanych nieprawidłowym odżywianiem, zaburzeniami wchłaniania oraz innymi stanami, które zaburzają przyswajanie cynku lub zwiększają jego utratę. Wspomagająco w chorobie Wilsona (szczególnie u pacjentów nie tolerujących penicylaminy). Niedobory cynku towarzyszące następującym stanom: alkoholizm, oparzenia, marskość wątroby, cukrzyca, jadłowstręt psychiczny, bulimia, stan po resekcji żołądka, zaburzenia genetyczne (zespół Downa, acrodermatitis enteropathica, niedokrwistość sierpowata, talasemia), hemodializa, przewlekłe infekcje spowodowane zmniejszoną reaktywnością układu immunologicznego, zakażenia pasożytnicze jelit, niewydolność trzustki, zwłóknienie torbielowate trzustki, choroby nerek (zespół nerczycowy, niewydolność nerek), choroby jelit (celiakia, choroba Leśniowskiego-Crohna, biegunka tłuszczowa, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, zespół jelita krótkiego), choroby skóry (złuszczające zapalenie skóry, łuszczyca), przedłużający się stres, urazy, diety restrykcyjne.

 • Przeciwwskazania

  Nadwrażliwość na składniki preparatu.

 • Środki ostrożności

  Podczas stosowania preparatów cynku istnieje ryzyko powstania niedoboru miedzi. Ze względu na zawartość laktozy, preparatu nie należy stosować u pacjentów z nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy typu Lapp lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.

 • Ciąża i laktacja

  Preparat można stosować w ciąży jedynie w przypadkach, gdy korzyści przeważają nad potencjalnym ryzykiem. Nie zaleca się stosowania preparatu podczas karmienia piersią.

 • Efekty uboczne

  Zaburzenia ze strony układu pokarmowego (nudności, niestrawność, zgaga), zaburzenia hematologiczne wynikające z niedoboru miedzi wywołanego cynkiem, w tym leukopenia (gorączka, dreszcze, ból gardła), neutropenia (owrzodzenia w jamie ustnej i gardle), niedokrwistość syderoblastyczna (uczucie zmęczenia, osłabienie). Mogą wystąpić bóle głowy i metaliczny smak w ustach.

 • Działanie z innymi lekami

  Sole cynku zmniejszają wchłanianie tetracyklin - preparat stosować co najmniej 2 h po zastosowaniu tetracyklin. Duże dawki cynku mogą hamować wchłanianie miedzi - preparat stosować co najmniej 2 h po zastosowaniu preparatów miedzi. Tiazydowe leki moczopędne zwiększają wydalanie cynku z moczem. Dieta bogatowłóknikowa, bogatofosforanowa, pieczywo pełnoziarniste lub fityniany zmniejszają wchłanianie cynku - takie produkty można spożywać co najmniej 2 h po zastosowaniu soli cynku. Kwas foliowy może w niewielkim stopniu zaburzać wchłanianie cynku. Duże dawki żelaza znacznie zmniejszają wchłanianie cynku - preparat stosować co najmniej 2 h po zastosowaniu preparatu żelaza.

 • Dawkowanie

  Doustnie. Dorośli: zwykle 1-2 tabl. na dobę. Choroba Wilsona: zwykle 4 tabl. na dobę w schemacie 1-2-1, rozpoczynając od dawki 1 tabl. na dobę, zwiększając co 3 dni, zgodnie ze schematem: 0-1-0 (1 tabl. na dobę); 1-1-0 (2 tabl. na dobę); 1-1-1 (3 tabl. na dobę); 1-2-1 (4 tabl. na dobę). Dzieci powyżej 4 lat i młodzież: 1 tabl. na dobę. Preparat stosować 1-2 h po posiłku, chyba że wystąpią objawy podrażnienia przewodu pokarmowego, preparat można stosować bezpośrednio przed lub w trakcie posiłku (biodostępność może być zmniejszona). Nie dzielić i nie rozgryzać tabl.

 • Danych o lekach dostarcza: