Voltenac

 • Skład

  1 g żelu zawiera 10 mg soli sodowej diklofenaku.

 • Działanie

  Pochodna kwasu aminofenylooctowego o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Zastosowany zewnętrznie (na skórę) - łagodzi ból, zmniejsza obrzęk, zmniejsza odczyn zapalny. Forma żelowa leku ułatwia wchłanianie, należy brać pod uwagę, że około 6% dawki przenika przez skórę i wchłania się do krwi. Po wchłonięciu w 99% wiąże się z białkami osocza, jest metabolizowany w wątrobie do 4 metabolitów, z których 4'-hydroksypochodna wykazuje wysoką aktywność przeciwzapalną i przeciwbólową; metabolity w postaci glukuronianów i siarczanów są wydalane z moczem (około 65%) i żółcią (około 35%). T0,5 we krwi wynosi 1-2 h.

 • Wskazania

  Jako lek przeciwbólowy i przeciwzapalny w urazach ścięgien, więzadeł, mięśni i stawów; stłuczeniach oraz w dolegliwościach reumatycznych (reumatyzm pozastawowy).

 • Przeciwwskazania

  Nadwrażliwość na diklofenak, kwas acetylosalicylowy, inne leki z grupy NLPZ lub na pozostałe składniki preparatu (zwłaszcza glikol propylenowy i alkohol izopropylowy). Nie stosować: na uszkodzoną skórę, zmiany skórne lub rany; długotrwale i na duże powierzchnie; w formie opatrunku okluzyjnego; w ciąży i okresie karmienia piersią; u dzieci.

 • Efekty uboczne

  Lek jest na ogół dobrze tolerowany, mogą jednak wystąpić reakcje miejscowe: zaczerwienienie skóry, rumień, świąd. W przypadku długotrwałego stosowania na duże powierzchnie skóry lub otwarte rany mogą wystąpić objawy jak przy układowym stosowaniu diklofenaku: zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego: dolegliwości żołądkowo-jelitowe, uaktywnienie choroby wrzodowej.

 • Dawkowanie

  Dorośli: skórę nad bolącym miejscem pokryć cienką warstwą żelu i delikatnie wcierać; zabieg powtarzać 2-4 razy dziennie. Unikać kontaktu żelu z oczami i błonami śluzowymi.

 • Danych o lekach dostarcza: