Vitaminum E

 • Skład

  1 ml roztworu zawiera 300 mg, tj. 1 kropla zawiera 10 mg (10 j.m.) octanu α-tokoferolu. 1 kaps. zawiera 100 mg, 300 mg lub 400 mg octanu α-tokoferolu.

 • Działanie

  Preparat witaminy E. Tokoferol (witamina E) jest składnikiem systemu zabezpieczającego komórkę przed działaniem wolnych rodników tlenowych - chroni wielonienasycone kwasy tłuszczowe w błonach i innych strukturach komórki, stabilizuje błony komórek i organelli komórkowych, zapobiega hemolizie czerwonych krwinek. Ponadto może działać jako kofaktor w niektórych układach enzymatycznych. Bierze udział w utlenianiu glukozy i glikogenolizie i uczestniczy w przemianach lipidów: prostaglandyn i cholesterolu. Badania wykazują związek pomiędzy dobową podażą witaminy E, a zagrożeniem chorobą niedokrwienną serca, miażdżycą i innymi chorobami związanymi ze stresem oksydacyjnym. Witamina E wchłania się z przewodu pokarmowego w 50-80%, co wymaga obecności soli kwasów żółciowych, tłuszczu pokarmowego i normalnej czynności trzustki. Gromadzona jest w tkance tłuszczowej, wątrobie i mięśniach. Wydalanie odbywa się w 70% z żółcią, pozostała część eliminowana jest z moczem.

 • Wskazania

  Krople doustne. Profilaktyka i leczenie stanów niedoboru witaminy E w długotrwałym, nieprawidłowym odżywianiu oraz zaburzeniach przemiany materii (m.in. dziedziczne zaburzenia metabolizmu lipidów, takie jak abetalipoproteinemia, ponadto zespół złego wchłaniania, mukowiscydoza). Wspomagająco w miażdżycy, chorobie niedokrwiennej serca i jej wtórnej profilaktyce oraz we wszystkich chorobach, których etiologia związana jest ze stresem oksydacyjnym. Kaps. 100 mg. Leczenie i profilaktyka niedoboru witaminy E u młodzieży i osób dorosłych. Kaps. 300 mg i 400 mg. Leczenie niedoboru witaminy E spowodowanego długotrwałym nieprawidłowym odżywianiem oraz zaburzeniami przemiany materii. Wspomagająco w miażdżycy, chorobie niedokrwiennej serca i jej wtórnej profilaktyce oraz we wszystkich chorobach, których etiologia związana jest ze stresem oksydacyjnym. Ponadto w zakrzepowym zapaleniu żył, chromaniu przestankowym, retinopatii miażdżycowej i nadciśnieniowej.

 • Przeciwwskazania

  Nadwrażliwość na składniki preparatu, zwłaszcza na olej arachidowy (z orzeszków ziemnych). Niedobór witaminy K.

 • Środki ostrożności

  Ostrożnie stosować w skojarzeniu z doustnymi lekami przeciwzakrzepowymi lub estrogenami.

 • Ciąża i laktacja

  Nie opisano ujemnego wpływu na płód podczas stosowania zalecanych dawek witaminy E. Zalecane dobowe spożycie w ciąży i podczas karmienia piersią wynosi 12 j.m. Podawanie dużych dawek witaminy E w ciąży lub podczas karmienia piersią nie jest wskazane z powodu braku danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania.

 • Efekty uboczne

  Przy zalecanym dawkowaniu preparat jest na ogół dobrze tolerowany. U osób dorosłych, po wielokrotnym i długotrwałym stosowaniu dawek powyżej 800 mg/dobę może wystąpić uczucie zmęczenia, osłabienie, bóle głowy, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, wysypka.

 • Działanie z innymi lekami

  Witamina E może działać antagonistycznie do witaminy K (zwłaszcza przy jednoczesnym stosowaniu doustnych leków przeciwzakrzepowych lub estrogenów). Stosowanie innych środków o działaniu przeciwutleniającym (witamina C, selen, ubichinon, aminokwasy zawierające siarkę) może łagodzić niektóre objawy niedoboru witaminy E. Preparaty żelaza osłabiają działanie witaminy E (należy zachować kilkugodzinny odstęp między przyjęciem obu leków). Witamina E zwiększa wchłanianie, wykorzystanie i magazynowanie witaminy A oraz może zmniejszać zapotrzebowanie na insulinę i glikozydy naparstnicy.

 • Dawkowanie

  Doustnie. Krople doustne. Zapobiegawczo. Dorośli i młodzież: 3 krople na dobę. Dzieci: 7-15 lat: 2 krople na dobę; noworodki, niemowlęta i dzieci do 6 lat: 1 kropla na dobę. Leczniczo. Mukowiscydoza: dorośli i młodzież: 10-20 kropli na dobę; dzieci: dzieci powyżej 1 rż.: 10 kropli na dobę; noworodki i niemowlęta: 5 kropli na dobę. Abetalipoproteinemia: dorośli i dzieci: 5-10 kropli/kg mc./dobę. Niemowlętom i małym dzieciom preparat w postaci kropli można podawać nierozcieńczony lub wymieszany z napojem. Kaps.: w zależności od rodzaju schorzenia oraz stanu klinicznego pacjenta, 100-400 mg na dobę.

 • Danych o lekach dostarcza: