Vitaminum B6 Teva

 • Skład

  1 tabl. zawiera 50 mg chlorowodorku pirydoksyny.

 • Działanie

  Pirydoksyna - witamina B6 jest koenzymem, który bierze udział w przemianie aminokwasów i syntezie białka - warunkuje aktywność ponad 60 różnych enzymów. Szczególnie ważny jest jej udział w przemianie tryptofanu, w wyniku której powstaje serotonina i kwas nikotynowy. Jest niezbędna w procesie fosforylacji, wpływa na glikogenezę i glikogenolizę w mięśniach, odgrywa ważną rolę w procesach odpornościowych i krwiotwórczych. Zmniejsza wydzielanie prolaktyny. Objawy niedoboru pirydoksyny są niespecyficzne: zmiany skórne, zapalenie języka i błony śluzowej jamy ustnej, napady drgawek, niedokrwistość mikrocytowa niedobarwliwa lub megaloblastyczna, zapalenie wielonerwowe, depresja. Jej brak może sprzyjać rozwojowi kamicy szczawianowej. Pirydoksyna dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego. Wydala się z moczem, głównie w postaci metabolitów. T0,5 wynosi 15-20 dni.

 • Wskazania

  Zapobieganie hipowitaminozie B6 oraz leczenie niedoboru witaminy B6, niedokrwistości (syderoblastycznych, makro- i mikrocytarnych), leukopenii i drgawek mięśniowych. Leczenie zaburzeń metabolicznych (np. w zespołach złego wchłaniania), drgawek w zespołach dziedzicznego niedoboru pirydoksyny. Wspomagająco w depresji, dystrofii mięśniowej, zespole napięcia przedmiesiączkowego, chorobach skóry (m.in. łojotok, erytrodermia złuszczająca, oparzenia słoneczne), chorobach błon śluzowych (m.in. paradontopatie), cystynurii i nadmiernym wydalaniu szczawianów z moczem, w chorobie popromiennej, zespole hiperkinetycznym u dzieci, alkoholizmie, ostrych zatruciach izoniazydem, w ciąży (leczenie nudności), podczas stosowania hormonalnych środków antykoncepcyjnych.

 • Przeciwwskazania

  Nadwrażliwość na składniki preparatu.

 • Środki ostrożności

  Preparat nie powinien być stosowany u pacjentów z nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy Lappa lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.

 • Ciąża i laktacja

  Preparat może być stosowany w okresie ciąży. Pirydoksyna przenika do mleka matki. U matek karmiących może wystąpić zahamowanie laktacji.

 • Efekty uboczne

  Długotrwałe stosowanie dużych dawek pirydoksyny może prowadzić do rozwinięcia ciężkiej neuropatii obwodowej.

 • Działanie z innymi lekami

  Pirydoksyna osłabia działanie lewodopy i neurotoksyczne działanie izoniazydu. Stosowana łącznie z amiodaronem może powodować fotouczulenie. Estrogeny, doustne środki antykoncepcyjne, cykloseryna, hydralazyna, kortykosteroidy, kortykotropina, cyklosporyna, izoniazyd, penicylamina zwiększają zapotrzebowanie na pirydoksynę.

 • Dawkowanie

  Doustnie. Dorośli: 50-100 mg 3 razy na dobę; zapobieganie powikłaniom neurotoksycznym u leczonych izoniazydem - 50 mg na dobę; zapobieganie podrażnieniom skóry, błon śluzowych i oparzeniom słonecznym 150-200 mg jednorazowo lub w ciągu 10 h po 50-100 mg co 1 h; zapobieganie leukopenii i niedokrwistości 50 mg na dobę; w chorobie popromiennej, nudnościach ciężarnych 50-100 mg na dobę; w cystynurii 50-150 mg 3 razy na dobę (maksymalnie 600 mg na dobę). Dzieci od 2 mż.: 25-150 mg na dobę w 2 dawkach; w homocystynurii do 450 mg na dobę w dawkach podzielonych.

 • Uwagi

  Podczas leczenia należy unikać ekspozycji na światło.

 • Danych o lekach dostarcza: