Venoruton

 • Skład

  1 kaps. zawiera 300 mg okserutyny; 1 tabl. forte zawiera 500 mg okserutyny; 1 tabl. musująca do sporz. roztw. doustnego zawiera 500 mg lub 1000 mg okserutyny w postaci standaryzowanej mieszaniny o-(β-hydroksyetylo)-rutozydów.

 • Działanie

  Preparat o wpływający na elastyczność naczyń krwionośnych. Rytozydy zmniejszają przepuszczalność kapilar, zmniejszają refleks żylno-tętniczy, przyspieszają czas wypełnienia żylnego i zwiększają przezskórne tlenowe ciśnienie. Na poziomie komórkowym może wystąpić zdolność rutozydów do ochrony ściany żylnej przed oksydacyjnym atakiem aktywnych komórek krwi oraz powinowactwo do śródbłonka kapilar i żył. Maksymalne stężenie we krwi jest wykrywane po 2-9 h po podaniu. W 27-29% wiążą się z białkami osocza. T0,5 wynosi 18,3 h. Metabolizm zachodzi w wątrobie. Wydalane są przez nerki i z żółcią.

 • Wskazania

  Leczenie objawowe przewlekłej niewydolności żylnej (żylaków podudzi) - lek zmniejsza obrzęki oraz łagodzi objawy podmiotowe takie jak: zaburzenia czucia, mrowienie, bóle i skurcze mięśni, uczucie ciężkich, spuchniętych i bolących nóg. Lek może być stosowany jako środek wspomagający kompresoterapię (np. rajstopy uciskowe) w leczeniu przewlekłej niewydolności żylnej. Leczenie objawowe hemoroidów oraz pomocniczo w mikroangiopatiach w przebiegu cukrzycy.

 • Przeciwwskazania

  Nadwrażliwość na o-(ß-hydroksyetylo)-rutozydy lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

 • Środki ostrożności

  Preparat nie jest zalecany do stosowania u dzieci. Nie stosować u pacjentów, u których występują obrzęki w okolicach kostek spowodowane chorobami serca, wątroby lub nerek.

 • Ciąża i laktacja

  Preparat nie powinien być stosowany w I trymestrze ciąży. W badaniach nie odnotowano żadnych nieprawidłowości związanych z rozwojem płodu u kobiet przyjmujących o-(β-hydroksyetylo)-rutozydy. W badaniach na zwierzętach śladowe ilości substancji czynnej przenikały do mleka karmiących samic, jednak nie mają one znaczenia klinicznego.

 • Efekty uboczne

  Rzadko: zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego (wzdęcia, biegunka, ból brzucha, uczucie dyskomfortu w żołądku, niestrawność), wysypka, wyprysk, pokrzywka. Bardzo rzadko: wstrząs anafilaktyczny, reakcja rzekomoanafilaktyczna, nadwrażliwość, ból i zawroty głowy, uderzenia gorąca, zmęczenie, znużenie, nadwrażliwość na światło, łysienie, ból stawów.

 • Działanie z innymi lekami

  Nie odnotowano interakcji z innymi lekami.

 • Dawkowanie

  Doustnie. Przewlekła niewydolność żylna i jej objawy: początkowo 300 mg 3 razy na dobę lub 500-1000 mg 2 razy na dobę, do momentu ustąpienia objawów i obrzęku. Leczenie może być kontynuowane jako terapia podtrzymująca i należy stosować takie samo dawkowanie lub dawkowanie podtrzymujące, stosując dawkę minimalną, co odpowiada 300 mg 2 razy na dobę lub 500 mg raz na dobę. Leczenie może zostać przerwane po całkowitym ustąpieniu objawów i obrzęku. W przypadku ponownego pojawienia się objawów, leczenie może zostać powtórzone przy zastosowaniu takiego samego dawkowania lub dawkowania podtrzymującego. Leczenie dolegliwości hemoroidalnych: czas leczenia wynosi 1-4 tyg.; dawkowanie jest zgodne z dawkowaniem rekomendowanym powyżej w leczeniu przewlekłej niewydolności żylnej.

 • Danych o lekach dostarcza: