Valerin

 • Skład

  1 tabl. draż. (Forte) zawiera 200 mg suchego wyciągu z korzenia kozłka lekarskiego (3-6:1); 1 tabl. draż. zawiera 1,292-1,748 mg kwasów seskwiterpenowych w przeliczeniu na kwas walerenowy; tabl. draż. zawierają laktozę i sacharozę. 1 tabl. powl. (Max) zawiera 360 mg suchego wyciągu wodno-alkoholowego z korzenia kozłka lekarskiego; tabl. powl. zawierają laktozę.

 • Działanie

  Lek roślinny o działaniu uspokajającym i nasennym. Mechanizm działanie prawdopodobnie wpływający na efekt kliniczny przypisywany jest składnikom korzenia takim jak: seskwiterpeny, lignany, flawonoidy i obejmuje interakcje z systemem przekaźnictwa GABA-ergicznego, agonistyczne działanie na receptory adenozynowe A1 oraz wiązanie z receptorami 5-HT1A.

 • Wskazania

  Valerin Forte: łagodne stany napięcia nerwowego i niepokoju; trudności w zasypianiu. Valerin Max: łagodne stany napięcia nerwowego i uczucia niepokoju.

 • Przeciwwskazania

  Nadwrażliwość na substancję czynną lub którąkolwiek substancję pomocniczą. Dzieci poniżej 12 lat.

 • Środki ostrożności

  Ze względu na stopniowe działanie korzenia kozłka lekarskiego, preparat nie jest wskazany do interwencyjnego leczenie ostrych stanów napięcia nerwowego. Preparat zawiera laktozę - nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy typu Lapp lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy. Drażetki (Forte) zawierają sacharozę - nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy.

 • Ciąża i laktacja

  Brak danych potwierdzających bezpieczeństwo stosowania preparatu w okresie ciąży i karmienia piersią.

 • Efekty uboczne

  Częstość nieznana: przypadki nietolerancji korzenia waleriany - dolegliwości żołądkowo-jelitowe, np.: nudności, skurcze brzucha, "odbijanie".

 • Działanie z innymi lekami

  Nie wykazano klinicznie istotnych interakcji pomiędzy suchym wyciągiem wodno-alkoholowym z korzenia kozłka, a lekami metabolizowanymi przez CYP2D6, CYP3A4, CYP1A2, CYP2E2; stosowanie z syntetycznymi lekami uspokajającymi wymaga nadzoru lekarskiego. Nie wykazano interakcji pomiędzy wyciągiem z korzenia kozłka lekarskiego, a alkoholem, barbituranami i benzopdiazepinami, jednak ze względu na podobny mechanizm działania zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności przy równoczesnym stosowaniu.

 • Dawkowanie

  Doustnie. Valerin Forte. Jako środek uspokajający: 1-2 tabl. 3 razy dziennie. Trudności z zasypianiem: 2-3 tabl. 1/2 h przed snem. Valerin Max. Dorośli i dzieci powyżej 12 lat: zazwyczaj 1 tabl. do 3 razy na dobę. Maksymalnie 1 tabl. 4 razy na dobę. Aby uzyskać lepszy efekt terapeutyczny zaleca się kontynuowanie leczenia przez 2-4 tyg. Jeśli objawy nie ustąpią po 2 tyg. należy skontaktować się z lekarzem.

 • Uwagi

  Nie zaleca się stosowania preparatu przez osoby kierujące pojazdami lub innymi maszynami.

 • Danych o lekach dostarcza: