Tussal Expectorans

 • Skład

  1 tabl. zawiera 30 mg chlorowodorku ambroksolu; tabletki zawierają laktozę.

 • Działanie

  Lek o działaniu sekretolitycznym i sekretomotorycznym (czynny metabolit bromoheksyny). Pobudza komórki płucne typu II i komórki Clary w oskrzelikach do wytwarzania surfaktantu. Zmniejsza lepkość wydzieliny oraz pobudza czynności nabłonka migawkowego, przyspieszając transport śluzu. Ułatwia odkrztuszanie i łagodzi kaszel. Szybko i prawie całkowicie wchłania się z przewodu pokarmowego, osiągając Cmax w czasie 0,5-3 h. Około 30% dawki podanej doustnie jest eliminowane w wyniku pierwszego przejścia przez wątrobę. Jest wydalany z moczem w postaci metabolitów. T0,5 wynosi 7-10 h.

 • Wskazania

  Wspomagająco w ostrych i przewlekłych chorobach płuc i oskrzeli przebiegających z zaburzeniem wydzielania śluzu oraz utrudnieniem jego transportu, tj.: ostre lub przewlekłe zapalenie oskrzeli lub płuc, astma oskrzelowa, rozedma płuc, mukowiscydoza.

 • Przeciwwskazania

  Nadwrażliwość na ambroksol lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Dzieci w wieku

 • Środki ostrożności

  Szczególnie ostrożnie stosować u pacjentów: z zaburzeniami czynności nerek lub wątroby (w ciężkiej niewydolności nerek należy brać pod uwagę możliwość kumulacji metabolitów ambroksolu); z chorobą wrzodową żołądka i (lub) dwunastnicy w wywiadzie; z zaburzeniami transportu śluzu w oskrzelach. U pacjentów z astmą oskrzelową ambroksol może początkowo nasilać kaszel. W przypadku wystąpienia zmian w obrębie skóry lub błon śluzowych należy przerwać stosowanie ambroksolu. Ze względu na zawartość laktozy, nie stosować preparatu u pacjentów z dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy typu Lapp oraz zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.

 • Ciąża i laktacja

  W ciąży (zwłaszcza w I trymestrze) i okresie karmienia piersią stosować wyłącznie po dokładnej ocenie stosunku korzyści do ryzyka.

 • Efekty uboczne

  Często: biegunka. Niezbyt często: nudności, ból brzucha, wymioty, reakcje nadwrażliwości (wysypka skórna, obrzęk naczynioruchowy, zaburzenia oddechowe, świąd), gorączka. Rzadko: zgaga. Bardzo rzadko: ciężkie reakcje skórne (zespół Stevensa-Johnsona, martwica toksyczno-rozpływna naskórka), reakcje anafilaktyczne (w tym wstrząs anafilaktyczny).

 • Działanie z innymi lekami

  Nie stosować z lekami przeciwkaszlowymi, gdyż wskutek hamowania odruchu kaszlu może nastąpić zaleganie wydzieliny w drogach oddechowych. Ambroksol podawany z niektórymi antybiotykami (amoksycylina, erytromycyna, ampicylina, doksycyklina i cefuroksym) zwiększa ich stężenie w miąższu płucnym i w konsekwencji nasilenie ich działanie. Ambroksol i teofilina nasilają wzajemnie swoje działanie.

 • Dawkowanie

  Doustnie. Dorośli i dzieci >12 lat: 30 mg (1 tabl.) 3 razy na dobę przez 2-3 dni, następnie 30 mg 2 razy na dobę. Dzieci 6-12 lat: 15 mg (1/2 tabl.) 2-3 razy na dobę. U pacjentów z zaburzeniami czynności nerek lub ciężką chorobą wątroby należy wydłużyć odstępy między dawkami lub stosować mniejsze dawki leku. Preparat należy przyjmować po posiłkach, popijając odpowiednią ilością płynu, nie stosować bezpośrednio przed snem.

 • Danych o lekach dostarcza: