Travocort

 • Skład

  1 g kremu zawiera 10 mg azotanu izokonazolu i 1 mg walerianianu diflukortolonu.

 • Działanie

  Preparat do stosowania miejscowego na skórę. Izokonazol - pochodna imidazolu - działa przeciwgrzybiczo na dermatofity, drożdżaki, grzyby drożdżakopodobne, pleśniaki jak również patogeny wywołujące łupież rumieniowy. In vitro wykazuje również działanie przeciwbakteryjne wobec bakterii Gram-dodatnich. Izokonazol wchłania się szybko, osiągając maksymalne stężenie w warstwie rogowej naskórka i skórze właściwej już po godzinie. Izokonazol nie jest metabolizowany w skórze. Wchłanianie przez skórę jest małe, tylko 1% dawki przenika do krwiobiegu w ciągu 4 h. Walerianian diflukortolonu jest glikokortykosteroidem o silnym działaniu miejscowym, zmniejsza zapalne i alergiczne reakcje skóry, łagodzi dolegliwości skórne tj. świąd, pieczenie i ból. Szybko przenika do skóry, gdzie jest częściowo hydrolizowany. Ilość kortykosteroidu zaabsorbowana przez skórę jest mała. W ciągu 4 h po podaniu leku na skórę, mniej niż 1% zaaplikowanej dawki przenika do krążenia ogólnego.

 • Wskazania

  Leczenie początkowe powierzchownych zakażeń grzybiczych skóry ze współistniejącymi silnymi zapalnymi lub wypryskowymi zmianami skórnymi np. rąk, przestrzeni międzypalcowych stóp oraz okolic pachwinowych i narządów płciowych.

 • Przeciwwskazania

  Nadwrażliwość na substancje czynne ub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Zmiany kiłowe lub gruźlicze. Zmiany powstałe w wyniku wirusowych chorób skóry (np. ospa wietrzna, półpasiec). Zmiany wywołane trądzikiem różowatym, pospolitym. Okołowargowe zapalenie skóry. Odczyny miejscowe po szczepieniu.

 • Środki ostrożności

  Należy unikać kontaktu preparatu z oczami i błonami śluzowymi. Stosowanie miejscowo działających glikokortykosteroidów na duże powierzchnie skóry lub przez dłuższy czas, w szczególności pod opatrunkiem okluzyjnym, może znacznie zwiększać ryzyko ogólnoustrojowych działań niepożądanych (w tym jaskry). Szczególnie ostrożnie i przez krótki okres czasu stosować lek na skórę twarzy i u dzieci (u dzieci istnieje większe ryzyko ogólnoustrojowego działania miejscowo stosowanych kortykosteroidów niż u dorosłych). Jeśli preparat stosuje się w okolicach narządów płciowych, parafina ciekła i wazelina biała (substancje pomocnicze) mogą spowodować uszkodzenie stosowanych równocześnie mechanicznych środków antykoncepcyjnych zawierających lateks, takich jak prezerwatywy i membrany, tym samym wpływając na ich skuteczność. Ze względu na zawartość alkoholu cetostearylowego, lek może powodować reakcję skórną.

 • Ciąża i laktacja

  Brak danych dotyczących stosowania preparatu w okresie ciąży. Nie należy stosować leku w I trymestrze ciąży. W przypadku kobiet w ciąży i matek karmiących piersią, należy dokładnie oszacować bilans ryzyka do korzyści z leczenia. W szczególności należy unikać stosowania leku na duże powierzchnie skóry i (lub) długotrwale lub pod opatrunkami okluzyjnymi, na skórę piersi w okresie laktacji.

 • Efekty uboczne

  Często: podrażnienie/pieczenie w miejscu podania. Niezbyt często: rumień, suchość, rozstepy skórne. Częstość nieznana: świąd, pęcherzyki. Ponadto: ścieńczenie skóry (atrofia), zapalenie mieszków włosowych w miejscu podania, nadmierny wzrost owłosienia, rozszerzenie powierzchownych naczyń krwionośnych (teleangiektazja), okołowargowe zapalenie skóry, odbarwienie skóry, zmiany trądzikopodobne, reakcje alergiczne, ogólne objawy niepożądane kortykosteroidów.

 • Dawkowanie

  Miejscowo, na skórę. Dorosli i dzieci > 2 lat :cienką warstwę kremu nanosi się 2 razy na dobę na chorobowo zmienioną powierzchnię skóry. Leczenie należy zakończyć po ustąpieniu stanu zapalnego lub wypryskowych zmian skórnych, nie później jednak niż po 2 tyg. stosowania leku. Po tym okresie leczenie można kontynuować lekiem przeciwgrzybiczym nie zawierającym kortykosteroidu, w szczególności w przypadku stosowania leku w pachwinach i w okolicach zewnętrznych narządów płciowych. Brak danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania preparatu u dzieci do 2 lat.

 • Uwagi

  Lek nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

 • Danych o lekach dostarcza: