Tobrex

 • Skład

  1 ml kropli lub 1 g maści zawiera 3 mg tobramycyny. Krople zawierają chlorek benzalkoniowy.

 • Działanie

  Antybiotyk aminoglikozydowy w postaci preparatu okulistycznego. Tobramycyna działa bakteriobójczo m.in. na następujące gatunki drobnoustrojów, które często wywołują zakażenia oka: Corynebacterium spp., Staphylococcus aureus (wrażliwe na metycylinę), Staphylococcus koagulazo-ujemne (wrażliwe na metycylinę), Acinetobacter spp., Escherichia coli, Haemophilus influenzae, Klebsiella spp., Moraxella spp., Morganella morganii, Pseudomonas aeruginosa. Drobnoustroje oporne: Staphylococcus spp. (oporne na metycylinęa), Streptococcus spp., w tym Streptococcus pneumoniae. Tobramycyna zastosowana miejscowo do oka osiąga jedynie nieznaczne stężenie we krwi.

 • Wskazania

  Leczenie zewnętrznych zakażeń oka i jego przydatków wywołanych przez bakterie wrażliwe na tobramycynę, u dorosłych i dzieci w wieku ≥1 roku.

 • Przeciwwskazania

  Nadwrażliwość na tobramycynę lub którąkolwiek substancję pomocniczą.

 • Środki ostrożności

  Nie określono bezpieczeństwa i skuteczności stosowania leku u dzieci do ukończenia 1 rż. Długotrwałe stosowanie leku może prowadzić do nadmiernego wzrostu niewrażliwych drobnoustrojów, w tym grzybów; w przypadku wystąpienia nadkażenia, należy wdrożyć odpowiednią terapię. W razie wystąpienia objawów nadwrażliwości (świąd powiek, obrzęk, zaczerwienienie spojówki) należy przerwać stosowanie leku. Maści do oczu mogą opóźniać gojenie się rogówki. Krople zawierają chlorek benzalkoniowy, który może wywoływać podrażnienie oka i odbarwienie miękkich soczewek kontaktowych; przed zakropleniem leku należy wyjąć soczewki kontaktowe; można je ponownie założyć po upływie 15 min od zakroplenia. Należy zwrócić uwagę pacjentom, że nie wolno stosować soczewek kontaktowych, jeśli występują zakażenia oka.

 • Ciąża i laktacja

  W ciąży stosować jedynie w przypadku, gdy przewidywane korzyści dla matki przewyższają potencjalne ryzyko dla płodu. Należy rozważyć okresowe przerwanie karmienia piersią w czasie stosowania leku.

 • Efekty uboczne

  Często: miejscowe działanie toksyczne lub nadwrażliwość, z takimi objawami, jak świąd i obrzęk powiek oraz zaczerwienienie spojówek

 • Dawkowanie

  Krople. Dorośli, młodzież i dzieci ≥1 roku: w zakażeniach o łagodnym lub umiarkowanym nasileniu 1-2 krople co 4 h; w zakażeniach o ciężkim przebiegu 1-2 krople co 1 h do uzyskania poprawy, następnie rzadziej. Maść. Dorośli, młodzież i dzieci ≥1 roku: w zakażeniach o łagodnym lub umiarkowanym nasileniu pasek maści o długości ok. 1,5 cm do worka spojówkowego 2-3 razy na dobę; w zakażeniach o ciężkim przebiegu maść stosuje się przez pierwsze 2 dni co 3-4 h, następnie 2-3 razy na dobę do ustąpienia zakażenia. Szczególne grupy pacjentów. U pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek nie jest konieczna zmiana dawkowania. Sposób podania. Do worka spojówkowego chorego oka (oczu). Zaleca się delikatne zamknięcie powieki i (lub) uciśnięcie przewodu nosowo-łzowego po podaniu leku, aby zmniejszyć wchłanianie leku do krążenia ogólnego. Zazwyczaj lek stosuje się 7-10 dni. Podobnie jak podczas stosowania innych antybiotyków, należy odpowiednio monitorowac skuteczność leczenia. Jeżeli pacjent stosuje więcej niż jeden lek do oczu, to każdy z tych leków należy podawać z zachowaniem 5-minutowej przerwy; maści do oczu powinny być podawane jako ostatnie.

 • Uwagi

  Po zastosowaniu leku mogą wystąpić przejściowe zaburzenia widzenia (w tym niewyraźne widzenie) - przed rozpoczęciem prowadzenia pojazdu lub obsługiwania maszyn należy zaczekać do powrotu prawidłowej ostrości widzenia.

 • Danych o lekach dostarcza: