Thermo-Rheumon

 • Skład

  1 g kremu zawiera 100 mg etofenamatu i 10 mg nikotynianu benzylu.

 • Działanie

  Niesteroidowy lek przeciwzapalny z grupy pochodnych kwasu antranilowego (fenamatów) o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym do stosowania miejscowego. Mechanizm działania polega na hamowaniu syntezy prostaglandyn, hamowaniu uwalniania mediatorów zapalenia (bradykininy, serotoniny, histaminy, enzymów proteolitycznych), blokowaniu układu dopełniacza i hamowaniu uwalniania hialuronidazy. Nikotynian benzylu ma właściwości miejscowo drażniące - powoduje miejscowe przekrwienie i uczucie ciepła. Po podaniu na skórę biodostępność wynosi około 20% i zależy od stanu miejscowego (np. wilgotności skóry). Maksymalne stężenie we krwi występuje po 12-24 h od zastosowania. W około 99% wiąże się z białkami osocza. Jest wydalany w postaci wielu metabolitów wolnych lub sprzężonych w 35% z moczem, pozostała część z żółcią i kałem.

 • Wskazania

  Choroba zwyrodnieniowa stawów kręgosłupa, kolanowych, barkowych. Reumatyzm pozastawowy: bóle okolicy krzyżowo-lędźwiowej; zmiany chorobowe w obrębie tkanek miękkich okołostawowych (zapalenie kaletki maziowej, ścięgien, pochewek ścięgnistych, torebek stawowych); zapalenie nadkłykci.

 • Przeciwwskazania

  Nadwrażliwość na etofenamat, kwas flufenamowy, nikotynian benzylu lub inne leki z grupy NLPZ. Ciąża i okres karmienia piersią. Nie stosować u dzieci do 14 lat.

 • Środki ostrożności

  Nie stosować na skórę uszkodzoną lub zmienioną chorobowo. Należy unikać kontaktu leku z oczami i błonami śluzowymi.

 • Ciąża i laktacja

  Leku nie należy stosować u kobiet w I i II trymestrze ciąży, chyba że występuje wyraźna konieczność. Jeśli lek stosowany jest u kobiet planujących ciążę lub u kobiet w I i II trymestrze ciąży, zastosowana dawka powinna być jak najmniejsza, a czas trwania leczenia jak najkrótszy. W II i III trymestrze ciąży wszystkie inhibitory syntezy prostaglandyn mogą powodować narażenie płodu na działania toksyczne w obrębie układu krążenia i oddechowego (włącznie z przedwczesnym zamknięciem przewodu tętniczego i nadciśnieniem płucnym), zaburzenia czynności nerek oraz mogą powodować narażenie matki i noworodka, w końcowym okresie ciąży, na możliwość wydłużenia czasu krwawienia oraz działanie antyagregacyjne, zahamowanie czynności skurczowej macicy prowadzącej do opóźnienia porodu lub przedłużenia akcji porodowej. Leku nie należy stosować w III trymestrze ciąży. Leku nie należy stosować w okresie karmienia piersią.

 • Efekty uboczne

  Bardzo rzadko: skórne reakcje alergiczne (zaczerwienienie skóry i uczucie pieczenia).

 • Dawkowanie

  Dorośli i młodzież >14 lat. Odpowiednią ilość kremu (zazwyczaj do 2 g, tj. wielkość orzecha laskowego) nałożyć na skórę w okolicy objętej bólem i intensywnie wcierać. Stosować 3-4 razy na dobę. Preparat może być stosowany jako uzupełnienie termoterapii. Leczenie trwa zazwyczaj do 2 tyg.

 • Danych o lekach dostarcza: