Tanakan

 • Skład

  1 tabl. lub 1 ml płynu zawiera suchy wyciąg z miłorzębu japońskiego (DER 35-67:1) o zawartości 21,6-26,4% glikozydów flawonowych, 2,8-3,4% ginkgolidów A, B i C oraz 2,6-3,2% bilobalidu. Płyn zawiera etanol 51-61% (v/v).

 • Działanie

  Preparat usprawnia krążenie obwodowe tętnicze, żylne i włosowate poprawiając ukrwienie o.u.n. Poprawia przepływ krwi w naczyniach poprzez zmniejszenie agregacji płytek krwi i krwinek czerwonych. Biodostępność po podaniu doustnym ginkgolidów A i B oraz bilobalidu wynosi 80-90%. Maksymalne stężenie we krwi jest osiągane po upływie 1-2 h od podania. T0,5 w fazie eliminacji wynosi od ok. 4 h dla bilobalidu i ginkgolidu A do 10 h dla ginkgolidu B. Substancje te nie podlegają metabolizmowi i są wydalane przede wszystkim z moczem oraz w niewielkiej ilości z kałem.

 • Wskazania

  Leczenie objawowe patologicznego osłabienia funkcji poznawczych i przewlekłego osłabienia funkcji neurosensorycznych u pacjentów w podeszłym wieku (z wyjątkiem choroby Alzheimera i innych poważnych stanów otępiennych). Leczenie objawów ośrodkowych wynikających z zaburzeń krążenia mózgowego jak zmniejszenie ostrości wzroku, zaburzenia pola widzenia, zmniejszenie ostrości słuchu, niektóre zespoły zawrotów głowy i (lub) szumu w uszach. Pomocniczo w leczeniu objawów zaburzeń krążenia obwodowego: chromanie przestankowe w przewlekłym zarostowym zapaleniu tętnic kończyn dolnych (stadium 2). Pomocniczo w leczeniu objawów zespołu Raynauda.

 • Przeciwwskazania

  Nadwrażliwość na składniki preparatu.

 • Środki ostrożności

  Płyn zawiera 51-61% (v/v) alkoholu, tj. 0,45 g alkoholu na jedną dawkę. Ze względu na ryzyko wydłużenia czasu krwawienia, płyn należy ostrożnie stosować u pacjentów ze skłonnością do krwawień. Ze względu na zawartość laktozy, tabletek nie stosować u pacjentów z wrodzoną galaktozemią, zespołem złego wchłaniania glukozy lub galaktozy lub z niedoborem laktazy.

 • Ciąża i laktacja

  Nie zaleca się stosowania preparatu w ciąży i okresie karmienia piersią.

 • Efekty uboczne

  Mogą wystąpić zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego, bóle głowy i reakcje skórne.

 • Działanie z innymi lekami

  Ze względu na zawartość alkoholu, płyn należy ostrożnie stosować z lekami wywołującymi disulfiramową reakcję poalkoholową, takimi jak: disulfiram, cefamandol, cefoperazon, latamoksef, chloramfenikol, chlorpropamid, glibenklamid, glipizid, tolbutamid, gryzeofulwina, metronidazol, ornidazol, seknidazol, tinidazol, ketokonazol, prokarbazyna oraz z lekami działającym depresyjnie na o.u.n.

 • Dawkowanie

  Doustnie: 3 tabl. lub 3 dawki płynu (1 dawka = 1 ml) na dobę w dawkach podzielonych, w trakcie posiłku. Tabletki należy popijać 1/2 szkl. wody, płyn należy rozcieńczyć w 1/2 szkl. wody i przyjmować.

 • Danych o lekach dostarcza: