Spasticol

 • Skład

  1 czopek zawiera 15 mg suchego wyciągu z liści pokrzyku wilczej jagody i 40 mg chlorowodorku papaweryny.

 • Działanie

  Preparat złożony zmniejszający napięcie mięśni gładkich przewodu pokarmowego, dróg żółciowych, oraz dróg moczowo- płciowych. Atropina łatwo wchłania się z błon śluzowych. Szybko jest eliminowana z krwi i podlega dystrybucji tkankowej. Przenika przez barierę krew- mózg. Częściowo podlega metabolizmowi w wątrobie. Jest wydalana z moczem w postaci niezmienionej i w postaci metabolitów. T0,5 wynosi około 4 h. Atropina przenika przez łożysko, śladowe ilości są obecne także w mleku. Biodostępność papaweryny po podaniu doodbytniczym wynosi około 25%. Papaweryna w dużym stopniu jest wiązana z białkami krwi (około 90%). Substancja prawie w całości jest metabolizowana w wątrobie i wydalana z moczem w postaci glukuronidów.

 • Wskazania

  Stany skurczowe w obrębie jamy brzusznej, kolka nerkowa i żółciowa.

 • Przeciwwskazania

  Nadwrażliwość na składniki preparatu, przerost gruczołu krokowego, atonia jelit, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, zwężenie odźwiemika, jaskra z wąskim kątem przesączania.

 • Środki ostrożności

  Szczególnie ostrożnie stosować u pacjentów u których występują stany z towarzyszącą tachykardią (np. tereotoksykoza, niewydolność serca) lub nadciśnienie tętnicze oraz u pacjentów po przebytym zawale mięśnia sercowego; z podwyższoną temperaturą ciała, chorobą refluksową, u dzieci, pacjentów w podeszłym wieku.

 • Ciąża i laktacja

  Ze względu na brak danych preparat nie powinien być stosowany u kobiet ciężarnych i karmiących.

 • Efekty uboczne

  Mogą wystąpić: suchość w jamie ustnej, rozszerzenie źrenicy z zaburzeniami akomodacji i fotofobią, suchość i zaczerwienienie skóry, tachykardia poprzedzona przejściową bradykardią, trudności w oddawaniu moczu, zaparcia atoniczne, zaczerwienienie twarzy, zwiększoną potliwość, ból i zawroty głowy, senność, wysypka skórna i spadek ciśnienia. Rzadko: wymioty.

 • Działanie z innymi lekami

  Następuje nasilenie działania antycholinergicznego w przypadku łącznego stosowania z lekami przeciwhistaminowymi I generacji, neuroleptykami pochodnymi fenotiazyny, trójpierścieniowyme lekami przeciwdepresyjnymi, lekami cholinolitycznymi stosowanymi w chorobie Parkinsona ((triheksyfenidyl, biperiden), niektórymi lekami przeciwarytmicznymi (chinidyna, dizopyramid, propafenon). Zwolnienie motoryki przewodu pokarmowego może wpływać na wchłanianie innych leków.

 • Dawkowanie

  Doodbytniczo. Dorośli: 1 czopek 1-3 razy dziennie.

 • Uwagi

  W związku z powodowanymi przez atropinę zaburzeniami akomodacji oka podczas stosowania leku nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać urządzeń mechanicznych.

 • Danych o lekach dostarcza: